banner39

Zulacı Türklerin bir kalesi daha düştü

Lüksemburg ile anlaşma, bu ülkede Türkler için gizli hesap döneminin sona erdirdi. Milyarlarca doların hesabı sorulacak.

Arşiv 02.10.2009, 07:58 02.10.2009, 09:36
Zulacı Türklerin bir kalesi daha düştü


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Lüksemburg ile imzalanan yeni vergileme anlaşmasıyla bu ülkede Türkler için gizli hesap döneminin sona erdiğini bildirerek, 'Paralarını Lüksemburg'da tutan bütün vatandaşlarımızın bilgilerine artık ulaşabiliriz. Bu anlaşmaları öbür ülkelerle de yapacağız. Buna İsviçre de, Avusturya da dahil' dedi.

DİĞER ÜLKELERLE DE OLACAK

Lüksemburg Maliye Bakanı Luc Frieden ile imza koydukları anlaşmanın daha önce yürürlüğe giren Çifte Vergilemeyi Önleme Anlaşmasını yeniden düzenlediğini ifade eden Şimşek, şöyle konuştu: "Ben, (gizli banka dönemi kapandı) demiştim. Gizli bankacılık döneminin kapandığının en somut göstergesi de bu anlaşmadır. Bundan sonra ne yapacağız? Bu tür anlaşmaları öbür ülkelerle de gündeme getireceğiz. Buna İsviçre de dahil, Avusturya da dahil. Taslak metin hazırlandı. En kısa zamanda da sonuçlanacak.'

20 bini aşkın Türk zulası 100 milyar $

Sadece İsviçre'deki hesaplarda 60 milyar doların üstünde para bulunduğu belirtilirken, diğer ülkelerdeki hesaplarla birlikte 100 milyar doları aşan paranın Türkiye'ye dönüş yolunun açılabileceği kaydediliyor. İsviçre başta olmak üzere, Lüksemburg, Belçika, Avusturya ve Almanya gibi ülkelerde, Türkiye kaynaklı 20 bini aşkın hesapta, 100 milyar doların üstünde paranın bulunduğu belirtiliyor.Bu arada Maliye Bakanlığı yetkilileri, İsviçre gibi ülkelerde Türklere ait hesapların bir bölümünün 2. varlık barışı uygulaması sırasında ülkeye geri dönmesini de bekliyor.

DENETİMLER ARTIYOR

Bakan Şimşek, varlık barışı uygulamasının ardından bütün kesimlerin yakın takibe alınacağını da bildirdi. Türkiye'deki bütün avukat, doktor ve eczacıların vergi incelemesine tabi tutulacağını kaydeden Şimşek, şöyle konuştu: 'Avukatların yüzde 17'si ya zarar beyan etmiş ya da hiç para kazanmadığını bildirmiş. Bütün kesimleri yakın takibe alacağız. İçeride ve dışarıda herkes makul düzeyde vergi vermek mecburiyetinde. Vermeyen de sonucuna katlanacak.'

İsviçre'de hesap gizliliği bitti


ABD ve İsviçre, G20 öncesi Paris'te tarihi bir anlaşmaya imza atarak tüm sırdaş hesapları vergi denetimine açtı. ABD'de başlayan kritik G20 zirvesi öncesinde Paris'te, ABD ve İsviçre arasında tarihi bir anlaşmaya imza atıldı. Türkiye'yi de yakından ilgilendiren anlaşmayla İsviçre vergilendirme konusunda OECD yaptırımlarını kabul etti. Böylece, İsviçre'de ABD vatandaşlarına ait hesaplar vergi denetimine açıldı. Yapılan anlaşmayla ABD Maliyesi, sırdaş hesapların paylaşımının ardından bu kez kendi vatandaşlarına ait tüm hesapları denetleyebilecek.

Anlaşmayla İsviçre, hem resmi hem de pratik anlamda vergi cenneti olma özelliğini kaybetti. Türkiye de İsviçre'yle benzer bir anlaşma imzalayarak 'zula' olarak tabir edilen, kendi vatandaşlarının hesaplarına ait bilgileri isteyebilecek. Sırdaş hesaplarıyla ünlü UBS Bank'ın da bulunduğu İsviçre'nin imzaladığı bu protokol, OECD'nin vergi meselelerinde bilgi değişimi standartlarını içeriyor. Anlaşma İsviçre'nin İngiltere ve Fransa ile imzaladığı anlaşma trendlerinin devamı niteliğini taşıyor. Anlaşma OECD standartlarında İsviçre'ye yargı yetkisi tanıyacak.

Vergi cenneti kavramı ortadan kaldırılacak

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yapılan yeni bir çalışma çerçevesinde, Türkiye gibi OECD'nin 'beyaz listesi' içinde bulunan ülkeler, İsviçre ve diğer ülke bankalarındaki Türkiye kaynaklı hesapları isteme hakları olacak. Türkiye, OECD bünyesindeki Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) ilkelerine uyması nedeniyle, beyaz listeye dahil ülkeler arasında yer alıyor. ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya, Çin gibi ülkelerin de yer aldığı "Beyaz Liste" bu ülkelere, "Vergi Cenneti" olarak kabul edilen ve gizli hesapların bulunduğu ülkelerdeki hesapları ayrıcalıklı olarak isteme hakkı getiriyor.

VARLIK BARIŞI ÇAĞRISI

Maliye Bakanı Şimşek, varlık barışı uygulamasının yıl sonuna kadar uzatıldığına da işaret ederek, geçmişte doğru beyanda bulunmayan ya da kayıt dışında kalanları uygulamadan yararlanmaya çağırdı. 'Bu çok önemli bir fırsat. Bir daha da uzamayacak' diyen Şimşek, uygulamanın tanıtımı için Almanya'dan sonra Moskova'da da bir toplantı yapılacağını bildirdi. Daha önce de uyarmıştık. Çember daralıyor. İçeride de, dışarıda da daralıyor. Varlık barışı bu anlamda da iyi bir fırsattır ve bundan yararlanılmalıdır.'


Kaynak: Yeni Şafak

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?