banner15

'Zulüm devam ediyor; (d)uyuyor musunuz?'

Van'da Başörtüne Özgürlük Platformu yaptığı eylemde, sorun devam ettikçe eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

'Zulüm devam ediyor; (d)uyuyor musunuz?'

Mazlum-Der, İnsan-Der, Gökkuşağı-Der ve Toplum-Der tarafından oluşturulan Başörtüne Özgürlük Platformu basın açıklaması yaparak, başörtünün kamusal alanın dışına çıkarılmasıyla başörtülü bayanların azalmayacağı vurgulandı.

Sanat Sokağı'nda yapılan basın açıklamasını okuyan Mazlum-Der Van Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Değer, yıllardır hak ihlali ve mağdurlar üreten başörtü yasağının halen çözülememiş olması bir yana kamusal alan safsatasıyla yetinmeyen yasakçı güçlerin neredeyse sokakta bile kadınların başörtülü bulunmasını engelenmeye çalıştıklarını kaydetti.

Yasağın, eğitim özgürlüğünü, çalışma hakkını ve inanç özgürlüğünü kısıtlamaya devam ettiğini dile getiren Değer, başörtülü bayanları kamusal alanın dışına itmekle, insanların başörtüsü takmakta vazgeçeceğini sanan yasakçıların yanıldığını ifade etti. Başörtülülerin yasakçıların beklediği gibi azalıp, yok olacağının aksine her geçen gün g arttığını ifade eden Değer, tarihin hiç bir döneminde inanca yapılan baskının sonuç vermediği gibi bugün de vermeyeceğini kaydetti.

Değer, "Amerika, İsrail ve işbirlikçilerinin istekleri doğrultusunda Lübnan'a asker gönderen 340 milletvekilinin, aynı oylarla başörtüsü yasağını kaldırmaya cesaretleri yok mudur? Aynı milletvekilleri kendi evlerine dönerken başörtülü olan eşlerinin ve kızlarının yüzlerine nasıl baktımlarını merak ediyoruz" dedi.

Yasakçıların, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ne kayıt yapmak için perukla giden öğrencilerin kayıtlarını dahi yaptırmayacak kadar azgınlaştığını ifade eden Değer, üniversiteye isim olarak verilen Sütçü İmam'ın başörtüsü yüzünden işgalci Fransız güçleriyle savaşarak destan yazdığını unutanların yasakçı güçler olduğunu belirtti.

Bu çelişkinin bile farkına varmayan bu yasakçı güçlerin işgalci Fransızlar'ın görevini devralmak arzusunda olduğunu savunarak, "Bu halk batıcı zihniyete sahip bir avuç elitin kendi halkınıın inancına karşı göstermiş olduğu bu düşmanca tutumun nereden kaynaklandığını çok iyi bilmektedir. Halk düşmanı yasakçı zihniyet er geç halka rağmen halk için hiç bir şey yapamayacaklarını anlayacaklardır. Tarih bunun canlı şahididir" şeklinde konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35