9 bin yolcu kapasiteli gemi parçalanıyor

9 bin yolcu kapasiteli, 20 güverteli Global Dream II gemisi, hiç denize açılmadan hurdaya ayrılacak.

Genel 25.06.2022, 17:26
9 bin yolcu kapasiteli gemi parçalanıyor

Yolcu kapasitesi bakımından dünyanın en büyüğü olması planlanan kruvaziyer, hiç denize açılma fırsatı bulamadan hurdalığa gönderiliyor.

9 bin yolcu kapasiteli, 20 güverteli Global Dream II gemisi, açık su parkı ve lüks bir sinema içerecek şekilde tasarlandı ancak gemi havuzundan hiç ayrılmadı.

Alman-Hong Konglu gemi yapımı firması MV Wefrten tarafından inşa edilen kruvaziyer, şirket bu yılın başında iflas başvurusunda bulunduğunda neredeyse tamamlanmıştı.

Dev gemi için henüz bir alıcı bulunamazken, Alman kruvaziyer endüstrisi dergisi An Bord'un haberine göre geminin motoru ve parçaları satılacak, alt gövdeyse hurda fiyatına elden çıkarılacak.

Global Dream II'nin kardeş gemisi, ilk Global Dream ise şu anda satışa sunulmuş durumda ancak henüz hurdaya çıkarılmak üzere ayrılmadı.

Şu anda iki kruvaziyer de bir Alman tersanesinde demirli fakat gemilere alıcı bulmak için kalan zaman daralıyor.

MV Werften'den yönetici Christoph Morgen bir basın toplantısında şirketin Wismar'daki tersanesinin, tesisi askeri gemiler inşa etmek için kullanacak Thyssenkrupp'a satıldığını söyledi.

Dolayısıyla Global Dream II ve Global Dream, 2023'ün sonuna kadar tersaneyi terk etmeli.

An Bord'a göre yeni alıcı bulmaktaki sorunlardan biri gemilerin Asya pazarına yönelik tasarlanmış olmaları: İddiaya göre gemilerin Avrupa ya da Kuzey Amerika'da kullanılmaya uygun hale gelmesi için "kamaralarda, güvertelerde ve tahrik sisteminde" büyük değişikliklere gidilmesi gerekiyor.

İki gemi de yolcu kapasitesi bakımından dünyanın en büyük kruvaziyerleri olacaktı.

Şu anda bu unvanın sahibi, Royal Caribbean'ın 6 bin 988 yolcu kapasiteli Wonder of the Seas kruvaziyeri.

Kaynak: Independent Türkç

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?