banner39

banner35

Gönüllü öğrenciler 30 ülkede tecrübelerini anlatacak

TİKA, THY, AA, TRT ve Türkiye Gençlik Vakfı TÜGVA’nın iş birliğinde düzenlenen “2018 Tecrübe Paylaşım Programı” ile 500 üniversite öğrencisi 30 ülkeye gidecek. Öğrenciler, gittikleri ülkelerde 100’e yakın proje ve faaliyete katılacak.

Genel 01.08.2018, 09:56 01.08.2018, 10:29
Gönüllü öğrenciler 30 ülkede tecrübelerini anlatacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Geleceğin teminatı üniversite öğrencileri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, (TİKA) Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı(AA), TRT ve Türkiye Gençlik Vakfı TÜGVA’nın iş birliğinde düzenlenen “2018 Tecrübe Paylaşım Programı” ile tecrübelerini 30 farklı ülke ile paylaşacak.

TÜGVA Florya Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu’nda yapılan tanıtım toplantısı TÜGVA Üniversite Koordinatörü Suat Kır’ın açılış konuşması ile başladı. TİKA İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Zülküf Oruç TİKA tanıtımı sunumunu, TİKA Başkanlığı Özel Kalem Müdürü Hadi Turus Tecrübe Paylaşımı Programı sunumunu gerçekleştirdi. TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Yılmaz, programdaki konuşmasında, TİKA’nın dünyanın birçok bölgesinde yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verdi. 2017 yılında Tecrübe Paylaşım Programı projesine iştirak eden Zeynep Hilal Emül, programa bu yıl katılım sağlayacak olan Engincan Atilla ve Hilal Fatmanur Taşyumruk duygu ve düşüncelerini paylaştılar.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan konuşmasıyla devam eden program seyahat sağlığı eğitimi verildikten sonra hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

“2018 Tecrübe Paylaşım Programı” ile üniversite öğrencilerine küresel gönüllülük bilinci kazandırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda 8 Eylül’e kadar 500 üniversite öğrencisi 30 ülkeye gidecek.

ÖĞRENCİLER 30 ÜLKEDE FAALİYETTE BULUNACAK

Öğrenciler, program kapsamında Nijer, Arnavutluk, Bosna Hersek, Burkina Faso, Cezayir, Cibuti, Çad, Fas, Gana, Gürcistan, Kamerun, Karadağ, Kazakistan, Kenya, Kolombiya, Lübnan, Makedonya, Mozambik, Namibya, Özbekistan, Romanya, Senegal, Sırbistan, Somali, Sudan, Tanzanya, Tunus, Ürdün, Moldova ve Güney Afrika’ya gidecek. Öğrenciler, bu ülkelerde Türkiye ve Türk sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını yerinde inceleyerek, 100’e yakın proje ve faaliyete katılacak.

Gittikleri ülkelerde TİKA ve yerel sivil toplum kuruluşlarının belirlediği okul, yetimhane, kütüphane ve ibadethane gibi mekânlara tadilat, tamirat ve donanım malzemelerinin sağlanmasına ilişkin proje uygulamalarına katılacak öğrenciler, sosyal, kültürel ve insani yardım aktivitelerinde de bulunacak. Öğrenciler ayrıca kalkınma proje uygulamalarına da katılacaklar. 

Kaynak: Bizim Haber Merkezi (BHM)
 

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?