banner15

OHAL uygulaması resmen sona erdi

Terör örgütleriyle mücadele kapsamında 20 Temmuz 2016'da ilan edilen Olağanüstü Hal uygulaması bitti

OHAL uygulaması resmen sona erdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Terör örgütleriyle mücadele kapsamında  20 Temmuz 2016'da ilan edilen Olağanüstü Hal uygulaması (OHAL) saatlerin 00:00'ı göstermesiyle resmen sona erdi.

OHAL sonrası FETÖ ile mücadelenin aksamaması için hazırlanan ve Meclis Başkanlığı’na sunulan yeni teklif, valilere önemli yetkiler veriyor. Valiler 15 günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı sınırlayabilecek, gözaltı süresi bireysel hallerde 48 saati, toplu işlenen suçlarda ise 4 günü geçemeyecek.

20 Temmuz 2016'da ilan edilen OHAL, 7 kez uzatıldı. KHK'lar ile en köklü değişiklik, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yaşandı. Harp akademeleri ve askeri liseler kapatıldı. Milli Savunma Üniversitesi kuruldu. Askeri hastaneler Sağlık Bakanlığı'na devredildi. Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları da İçişleri Bakanlığı'na bağlandı.

OHAL kapsamında, gözaltı süresi ilk olarak 30 güne çıkarıldı. Bundan 6 ay sonra ise, bu süre 7 güne düşürüldü. Terör bağlantısı olan belediyelere kayyum atanmasının yolu açıldı. O yetkiyle 94 belediyeye kayyum atandı. Denetimli serbestlik süresi bir yıldan 2 yıla çıkartıldı.

OHAL süresince, kapatılan kurum ve vakıfların mallarınını hazineye devrinin önü açıldı. TMSF'ye de terörle ilişkisi tespit edilen şirketlere kayyum atama yetkisi tanındı.

15 Temmuz'daki FETÖ darbe girişimine karşı mücadele eden, terör olaylarının etkisiz kılınmasına destek olan sivillere yargı muafiyeti sağlandı. Resmi Gazete'den yapılan "dön" ilanına rağmen 3 ay içinde yurda dönmeyen Türk vatandaşlarının, vatandaşlıktan çıkarılabilmesinin yolu açıldı.

KHK'lar ile günlük hayatı ilgilendiren önemli düzenlemeler de yapıldı. Taşeron işçilerin kadroya alınmasının önü açıldı. Yolcu ve eşya taşımacılığında yılın belli dönemlerinde kış lastiği zorunlu hale getirildi. Evlilik programları kaldırıldı. Terör tutuklularına tek tip kıyafet uygalamasının da önü açıldı. Ancak düzenleme hayata geçirilmedi. Günübirlik kiralanan evlere anında kolluk kuvvetlerine bildirim zorunluluğu da getirildi.

İhraç kararnameleri dahil olmak üzere tüm KHK'lar, Meclis'te de görüşülerek kanunlaştırıldı.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 00:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48