banner39

15 bin Keşmirli çatışmalar yüzünden göçetti

Keşmir'de Pakistan ve Hindistan askerleri arasında meydana gelen çatışmalardan dolayı yaklaşık 15 bin Keşmirli evini terk etmek zorunda kaldı

Asya 27.08.2014, 12:10 27.08.2014, 13:51
15 bin Keşmirli çatışmalar yüzünden göçetti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Keşmir'de yaşayan aileler Hindistan ve Pakistan orduları arasındaki çatışmalardan dolayı yaşadığı yerleri terketmek zorunda kaldı.. Hindistan hükümeti, yaklaşık 15 bin Keşmirli'nin iki ülke arasındaki çatışmalardan dolayı evlerini terk ederek güvenli yerlere sığınmak zorunda kaldığını açıkladı.

Hindistan Devlet Bakanı Sajad Kichlo yaklaşık 5 bin ailelerin çatışmalardan büyük oranda etkilendiğini yaklaşık 15 bin Keşmirli'ninse evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyledi. 

Keşmir'de yaşayan aileler için bölgede meydana gelen çatışmalar günlük hayatın bir parçası olmuş durumda. Özellikle son iki haftada, Pakistan ve Hindistan arasındaki ateşkesin yoğun şekilde ihlal edildiği gözleniyor.

Keşmir'in Hindistan kontrolünde olan bölgesinde son iki haftada iki köylü çatışmalardan dolayı hayatını kaybederken, Pakistan kontrolündeki bölgede de üç köylü yine çatışmalardan dolayı hayatını kaybetti.

Taraflar karşılıklı olarak birbirilerini ateşkesi ihlal etmekle suçluyor. Bölgede artan çatışmalarla ilgili bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafları sorunların çözümü için diyalog yolunu seçmeleri için uyardı.

Nüfusunun büyük kısmını Müslüman halkın oluşturduğu Pakistan ve Hindistan sınırında bulunan Keşmir bölgesi 1989 yılından bu yana Hindistan işgali altında. Pakistan Keşmir'in Pakistan toprağı olduğunu belirtiyor. 

Pakistan ve Hindistan 1947 yılında ikiya ayrıldıktan sonra iki ülke arasında 1948, 1965 ve 1971 yıllarında üç ayrı savaş meydana geldi. Bu savaşlardan ikisi Keşmir meselesinden dolayı gerçekleşti. 

Hindistan'ın Keşmir'i işgal etmesiyle başlayan çatışmalardan dolayı 70 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?