banner39

50 yıl sonra gelen zafer

Cuntanın uzun yıllar siyasetten men ettiği Aung Suu Kyi, yüzde 65 oy alarak meclise girdi; Kyi cezaevindeyken Nobel Barış Ödülü almıştı

Asya 02.04.2012, 07:42 02.04.2012, 09:30
50 yıl sonra gelen zafer

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Myanmar’ın demokrasi yanlısı lideri Aung Suu Kyi, hafta sonunda yapılan seçimlerde elde ettiği başarıyla 50 yıllık askeri cunta yönetimine karşı en büyük demokrasi zaferini kazandı.

Suu Kyi’nin Ulusal Demokrasi Birliği (UDB) partisi, öne sürdüğü 45 adayın sadece bir tanesini parlamentoya sokmayı başaramadı. UDB’nin elde ettiği zafer siyasi suçlulara parlamento yolunu açarken, tarihi seçimler sonrasında Batı’nın Myanmar’a yönelik yaptırımlarını da yakın zamanda kaldırması bekleniyor.

UDB’den bugün yapılan açıklamada parlamentoda 44 sandalye kazanıldığını ve 20 yıldan bu yana askeri rejime karşı verdiği mücadeleden zaferle çıkan 66 yaşındaki Suu Kyi’nin de parlamentoya giren isimler arasında olduğu belirtildi. UDB yetkilisi Nyan Win, “Seçim Komisyonu’nun resmi açıklamayı yapmasını bekliyoruz” dedi.

Seçim sonuçlarının doğrulanması halinde, UDB askeri cuntanın egemenliği altında gelişen ve yerleşimcilerin çoğunu kamu görevlileri ile askerlerin oluşturduğu başkent Naypyitaw’da dört sandalye kazanmış olacak.

Seçimlerin ardından parlamentodaki üstünlüğü koruyacak olan Dayanışma Birliği ve Gelişim Partisi (USDP) henüz bir açıklamada bulunmadı.

YAPTIRIMLAR SONA EREBİLİR

ABD ve Avrupa Birliği (AB), insan hakları ihlallari gerekçe gösterilerek son 20 yıldır Myanmar’a uygulanan yaptırımların, seçimlerin adil ve özgür geçmesi halinde kaldırılabileceğini belirtmişti. Ekonomik yaptırımların sona ermesi, Myanmar’ın zengin komşuları Çin ve Hindistan’dan önemli yatırımlar almasını sağlayabilir.

ntv'nin haberine göre, seçimlerin demokrasi yanlılarını tatmin etmesi beklenirken, Suu Kyi, destekçilerinden diğer partilere saygı duymalarını istedi. Suu Kyi, “Şu anda UDL destekçilerinin sevinç içinde olmaları çok normal... Ancak diğer partileri ve destekçilerini rahatsız edecek eylemlerden kaçınmalıyız” dedi.

REFORM SİNYALLERİ

Suu Kyi, Kasım 2010’da düzenlenen ve uluslararası kamuoyunun tepkisini çeken genel seçimlerin altı gün sonrasında ev hapsinden salıverilmişti. Demokrasi yanlısı liderin özgürlüğüne kavuşması, 50 yıldır süren askeri rejimin sona erdirilmesi için verilen mücadeledeki en önemli gelişmelerden biri olarak kabul edildi.

Eski bir general olan Devlet Başkanı Thein Sein, son bir yılda gerçekleştirdiği reformlarla dünyayı şaşırtırken, Suu Kyi dahil yüzlerce siyasi tutuluyu serbest bıraktı. 1962’den bu yana süren askeri cunta bununla yetinmedi ve isyancı güçlerle masaya oturuldu, basına uygulanan yasak ve sansürler hafifletildi, işçi sendikalarına izin çıktı ve Çin’in otoriterliğini izleyen ekonomik ile politik bakış açısından uzaklaşılmaya başlandı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Myanmar’da yaşaann değişimleri, Kasım 2011’de yaptığı resmi ziyarette övmüştü. Clinton, 1955’ten bu yana Myanmar’a gelen ilk ABD Dışişleri Bakanı oldu.

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?