banner39

80 çiftçi anız yaktığı için tutuklandı

Hindistan'a hava kirliliğinin artması sonrası yasaklandığı halde anız yakmaya devam eden 80'den fazla çiftçi tutuklandı

Asya 11.11.2019, 09:37 11.11.2019, 09:51
80 çiftçi anız yaktığı için tutuklandı

Hindistan'ın Yeni Delhi ve diğer şehirlerindeki son hava kirliliği krizine katkıda bulunan yangınları başlatan 80'den fazla çiftçi tutuklandı.

Anız yaktıkları için tutuklanan çiftçilerle ilgili açıklama 7 Kasım Perşembe günü yetkililer tarafından yapıldı.

Her kış mahsulün hasadı sonrası yakılması, otomobil ve fabrika emisyonlarıyla birleşerek, Delhi'yi dünyanın en kirli başkentine dönüştürüyor ve bölge zehirli havayla kaplanıyor.

Anız yakmak yasaklanmıştı


Hindistan yükse kmahkemesi bu hafta yasadışı anız yakma olayını engelleme kararı aldı, ancak anız yakma olayı Pencap ve Haryana eyaletlerinde devam etti. Çoğu çiftçi yetkililere yakalanmamak için tarla yangınını geceleri yaptı.

Üst düzey bir Pencap polisi, son üç gün içerisinde eyaletteki 17 binden fazla çiftlik yangınının sadece 4 bin 741'nin Çarşamba günü rapor edildiğini söyledi. “Yasayı ihlal ettiği için 84'ten fazla kişi tutuklandı. 174 çiftçiye dava açıldı ”dedi.

Pencap ve Haryana, her yıl yaklaşık 18 milyon ton pirinç üreten kilit bir tarım bölgesi. Bu da, çoğu yanmış - yaklaşık 20 milyon ton mahsul anız oluşturduğu anlamına geliyor.

Yetkililer, iki eyalette Eylül ayı sonundan bu yana 48 binden fazla çiftlik yangınının rapor edildiğini söyledi. 2018'deki 30 bin rakamından çarpıcı bir artış görüldü.

Yargıtay, Pazartesi günü ve Çarşamba günü yangınların tamamen durdurulmasını emretti ve yerel yönetimlere, çiftçilere anız yakmalarını durdurmalarını söyleme talimatı verdi.


Hindistan'ın başkentindeki kirlilik seviyeleri Perşembe günü çok yükseldiği için okullar kapatıldı.

Tıbbi araştırmalara göre, kirli hava her yıl Hindistan şehirlerinde yüz binlerce erken ölüme neden oluyor.

Kaynak: globalvillagespace

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?