banner39

ABD artık Pakistan'da drone kullanmayacak

ABD, bundan sonra Pakistan'ın kabile bölgelerinde drone saldırıları düzenlemeyeceklerini açıkladı

Asya 30.05.2014, 14:29 30.05.2014, 14:29
ABD artık Pakistan'da drone kullanmayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, Pakistan ile olan diplomatik ilişkiler, sıkı kurallar ve El-Kaide'nin yapısının değişmesi gibi sebeplerden ötürü Pakistan'ın kabile bölgelerinde artık drone saldırıları gerçekleştirmeyeceğini açıkladı.

ABD'li yetkililer, Barack Obama'nın geçtiğimiz hafta açıkladığı Afganistan'dan çekilme planının Pakistan'daki drone saldırıları için toplanan istihbari bilgiyi de etkileyeceğinden bundan böyle Pakistan'ın kabile bölgelerinde drone saldırıları düzenlemeyeceklerini bildirdi.

Washington'da bulunan New America Foundation düşünce kuruluşu üyesi olan ve drone konusunda çalışmaları olan Peter Bergen de ABD'nin Pakistan'daki drone programının sona erdiğini söyledi.

ABD'li yetkililer, alınan kararın birçok sebebinin olduğunu ifade ediyor. Pakistan ve Afganistan'da bulunan birçok üst düzey El-Kaide mensubunun öldürüldüğünü iddia eden yetkililer, telefon kullanmadıklarından ötürü kalan kadronun bulunmasının güç olduğunu ifade ediyorlar.

Long War Journal internet sitesine göre, 2004'ten beri Pakistan'da resmi olarak 354 drone saldırısı yapıldı. New York Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi'nde yapılan çalışmaya göre, 2004'ten bu yana Pakistan'da yapılan drone saldırılarında öldürülenlerin sadece yüzde 2'sinin El-Kaide'nin üst düzey isimleri olduğu belirtiliyor.

Öldürülenlerin çoğu ya örgütün alt kademesinden ya da sivillerden oluşuyor.

Obama yönetimi, El-Kaide üst düzey isimlerinin artık Pakistan'da değil özellikle Suriye ve Yemen'de olduğunu savunuyor. Dolayısıyla yeni dönemdeki drone saldırılarının Ortadoğu'da yoğunlaşacağı söyleniyor.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?