banner39

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Pakistan'da

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Pakistan'a gitti. Gezi sırasında yapılan açıklamada, "iki ülke arasındaki stratejik diyaloğun yeniden başladığı" belirtildi

Asya 01.08.2013, 14:58 01.08.2013, 15:02
ABD Dışişleri Bakanı Kerry Pakistan'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'le görüşen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, iki ülke arasındaki stratejik diyaloğun yeniden başladığını duyurdu.

2011'de ABD'nin düzenlediği bir operasyonda 24 Pakistan askerinin ölmesi ile derin yara alan ve Washington yönetiminin özrü ile yavaş yavaş düzelme seyrine giren ilişkilerde, Kerry'nin 3 gün sürecek İslamabad ziyareti sıcak mesajlarla başladı.

Programına Başbakan Danışmanı Aziz ile görüşerek başlayan Kerry, ardından Pakistan'ın yeni Başbakanı Şerif tarafından kabul edildi. Görüşme sonrasında açıklama yapan ABD'li Bakan, Şerif'e Başkan Obama'nın davetini ilettiğini belirterek, "Bugün, çok hızlı bir şekilde, ülkelerimiz arasında daha derin, daha geniş ve daha kapsamlı bir ortaklık sağlaması açısından stratejik diyalogun yeniden başladığını bildirmekten memnuniyet duyuyorum" dedi.

İki taraf arasındaki görüş farklılıklarının ortadan kaldırılmasının önemine değinen Kerry, şöyle devam etti:

"Son yıllarda yaptığımız ziyaretler boyunca gördük ki aramızda bazı farklılıkların bulunduğu bir sır değil. Ancak bugün ben ve Sayın Başbakan, büyük yollarda bizleri birleştiren ortak değerlerimiz ve ortak çıkarlarımız konusunda bizi bölebilecek ufak meselelere izin vermeyeceğimiz konusunda taahhütte bulunduk."

Navaz Şerif'in iktidara gelmesinin ardından Pakistan'ı ziyaret eden ilk üst düzey Amerikalı yetkili olan Kerry'nin gündeminde Pakistan'a enerji alanında yardım, terörle mücadele, bölgesel istikrar, ekonomik reformlar, ticaret ve karşılıklı yatırımlar gibi konular bulunuyor.

İslamabad yönetimi, Pakistan askerlerinin öldürüldüğü olayın yanısıra, El Kaide lideri Üsame bin Ladin'in Abbotabad'da kaldığı eve Amerikan birliklerinin baskın yapması ve ABD insansız hava araçlarının Pakistan toprakları içinde operasyonlar düzenlemesine tepki göstermişti.

İki ülke arasında mutabık kalınan stratejik diyalog konusunda önümüzdeki 6 ay içerisinde bir anlaşma imzalanması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?