banner15

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Tacikistan'da

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Orta Asya turu kapsamında Tacikistan'a gitti

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Tacikistan'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Tacikastan'ın elektrik üretimindeki sorununun farkında olduklarını, beş yıl içinde yapılacak projeyle bu problemi çözeceklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Orta Asya turu kapsamında ziyaret ettiği Tacikistan'da Devlet Başkanı İmamali Rahman tarafından kabul edildi.

Devlet Başkanlığı Sarayı'nda yapılan görüşmede Kerry ve Rahman, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, ticari, eğitim ve kültür alanlarında işbirliği olanaklarını el aldı.

Görüşmede ayrıca, uluslararası terörizmle mücadele konusu ve Afganistan'daki gelişmeler değerlendirildi.

Kerry, ortak basın toplantısında, Tacikistan'ın elektrik enerjisi temininde sorunlarla karşılaştığının ve hidroelektrik santrali inşaatı konusunda Özbekistan'la anlaşmazlıkların yaşadığının farkında olduklarını dile getirdi.

Rahman ile elektrik enerjisi temininde alternatifleri değerlendirdiklerini belirten Kerry, "Tacikistan'da elektrik arzını sağlayacak diğer kaynakları müzakere ettik. Beş yıl içinde gerçekleştireceğimiz projeyle hem Tacikistan'ın enerji talebi karşılanacak hem de Afganistan'a enerji ihraç edilebilecek" dedi.

Kerry, Afganistan'a komşu olması nedeniyle Tacikistan'la ilişkilerin Washington yönetimi için özel anlam taşıdığını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 18:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35