ABD, Güney Çin Denizi'ne devriyeye gidiyor

ABD’li askeri yetkililerinin, donanma gemilerinin 2 haftaya kadar, Güney Çin Denizi’nde inşa edilen yapay adaların çevresinde devriye görevi icra edeceklerini duyurması Pekin’in tepkisine yol açtı

ABD, Güney Çin Denizi'ne devriyeye gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Güney Çin Denizi'nde devriye gezecek gemiler için brifing verdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Washington'a yaptığı son ziyaret sonrasında yaptığı açıklamada
ABD'nin Asyalı müttefikleriyle Güney Çin Denizi'nde yapmayı planladığı serbest devriye planlarının bölgedeki gerginliği yükselteceğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, "Çin Amerika'nın Güney Çin Denizi'ndeki Çin bölgesine gemi göndermesinden endişe duyuyor. Amerika'nın Güney Çin Denizi'ne tarafsız ve adil bir öngörüyle bakmasını ve Güney Çin Denizi'ndeki barışın ve istikrarın sürdürülebilmesinde yapıcı bir rol oynamasını umut ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Hua, Devlet Başkanı Şi Cinping'in Washington'ı ziyareti sırasında Çin ve Amerika'nın pek çok konu üzerinde istişarede bulunduğunu sözlerine ekledi. Önceki gün Navy Times sitesinde Amerika'nın Güney Çin Denizi'ndeki yapay adalara gemi göndereceği belirtilerek, bu hareketin halen ABD Başkanı Barack Obama'nın onayını beklediği dile getirildi. Navy Times'ın bu haberi kimliği belirtilmeyen 3 Pentagon yetkilisine dayandırdığına işaret edildi.

Çinli yetkililer, yapay adaların etrafında  12 millik kara sularına giren Amerikan savaş gemileri için, "gereken cevabı veririz" diyerek bu suistimali göz ardı edemeyeceklerini belirttiler. Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan cuma günü yapılan açıklamada “ Herhangi bir ülkenin korumak ve özgürlük bahanesi ile kara sularımızda ve hava sahamızı ihlal etmesini affetmeyiz." denildi.

Filipinler Dışişleri Bakanı Albert F. del Rosario, ABD'nin adaların 12 mil içine Amerikan gemilerini göndermesinin bölgede istikrarı korumaya yardımcı olacağını söyledi.

Geçtiğimiz hafta ABD’li yetkililer, donanma gemilerinin bahsi geçen adaların 12 deniz mili yakınına kadar gideceklerini belirtmişti. BM Deniz Hukuku Sözleşmesi, ulusal karasuları sınırını azami 12 deniz mil olarak belirliyor. Çin de hak iddia ettiği Güney Çin Denizi’nde inşa ettiği beş yapay adanın çevresindeki 12 deniz mili çapındaki bölgenin kara suları olduğunu savunuyor. 

Çin, yaklaşık 5 trilyon dolarlık deniz ticaretinin geçiş güzergahında yer alan Güney Çin Denizi’nin neredeyse tamamı üzerinde egemenlik hakları ileri sürüyor.

Söz konusu egemenlik iddiaları Çin ile bölgenin diğer ülkeleri olan Filipinler, Vietnam, Malezya, Tayvan ve Brunei arasında ayrı ayrı deniz hukuku ihtilaflarına yol açmış bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2015, 16:54
banner53
YORUM EKLE

banner39