banner39

ABD İran yaptırımlarını kaldırmaya hazırlanıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran'la nükleer anlaşma koşullarına dönmek için anlaşmayla örtüşmeyen yaptırımları kaldırılmaya hazırlandıklarını bildirdi.

Asya 08.04.2021, 11:26
ABD İran yaptırımlarını kaldırmaya hazırlanıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İran'a yönelik nükleer anlaşma koşullarıyla örtüşmeyen yaptırım maddelerini kaldırmaya hazırlandıklarını söyledi.

İran ile ABD çarşamba günü, Avusturya'nın başkenti Viyana'da 2015'te imzalanan nükleer anlaşmaya dönmeye yönelik ilk tur görüşmelerine başlamıştı.

Sözcü Price, ABD'nin İran'la görüşmeler konusunda acelesi olmadığını ve görüşmelerin zorlu geçmesine hazır olduğunu ifade ederek, Viyana görüşmelerinin sonunda ABD'nin çıkarlarının korunacağı bir sonuca ulaşmayı arzu ettiklerini belirtti.

Price, bazı yaptırımları kaldırmaya hazırlandıklarını, "İran'la nükleer anlaşma koşullarına dönmek için gerekli adımları atmaya hazırlanıyoruz ki buna, nükleer anlaşmayla örtüşmeyen yaptırımların kaldırılması dahildir." sözleriyle teyit etti.

Şu aşamada hangi yaptırım başlıkları üzerinde çalıştıklarını açıklamayacağını söyleyen Price, bununla birlikte İran da anlaşma koşullarına dönmeden tek taraflı teşvikler vermeyeceklerini sözlerine ekledi.

ABD eski Başkanı Donald Trump, 2015'te beş Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi Üyesi ve Almanya (P5+1) ile İran arasında imzalanan Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) Anlaşması'ndan 2018'de çekilmişti. 20 Ocak'ta görevi devralan Joe Biden yönetimi ise İran nükleer anlaşmasına geri döneceklerini açıklamıştı.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?