ABD Karzai'nin açıklamasını yalanladı

ABD, Afganistan ile 2014 sonrasına ilişkin yeni güvenlik anlaşmasının bu yıl sonuna kadar imzalanması gerektiğini söyledi. Karzai '2014 seçimlerinden önce olmaz' demişti

Asya 22.11.2013, 09:07 22.11.2013, 09:07
ABD Karzai'nin açıklamasını yalanladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, Afganistan ile 2014 sonrasına ilişkin yeni güvenlik anlaşmasının bu yıl sonuna kadar imzalanması gerektiğini söyledi.

Bu açıklama Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin daha önce yaptığı açıklama ile çelişiyor. Karzai anlaşmanın 2014 seçimlerinden önce imzalanamayacağını söylemişti.

BBC'nin haberine göre, ABD imzanın ertelenmesinin "ne pratik ne de mümkün" olduğunu bildirdi.

Anlaşmadaki uzlaşmazlık noktalarından biri, ABD askerlerinin hangi koşullarda Afgan evlerine girebileceği konusundaydı. Bir diğeri ise, ABD askerlerinin Afgan yargısına tabii olup olmayacağıydı.

Ancak toplantının başlamasından önce Kabil yönetimi tarafından açıklanan bir anlaşma taslağına göre, Karzai ABD askerlerinin yerel mahkemelerde yargılanamamasını kabul etti. Taslağa göre uzlaşma "2024 sonu ve ötesi için" geçerli olacak.

Karzai, ABD Başkanı Barack Obama'nın neden 'olağanüstü koşullarda' ABD güçlerinin Amerikan hayatlarını kurtarmak için Afgan evlerine girişine izin verilmesi gerektiğini açıkladığı bir mektubunu okudu.

Bu sırada kadın bir delege bağırarak ABD güçlerinin Afganistan'da çok fazla kan döktüğünü ve durdurulmaları gerektiğini söyledi.

Hamid Karzai, aralarında Rusya, Çin ve Hindistan'ın da bulunduğu bir dizi dünya liderinin anlaşmaya destek verdiğini ve Afganistan'ın ihtiyaç duyduğu güvenliği sağlayacağını vurguladı.

Loya Cirga delgeleri şimdi daha küçük toplantılarla anlaşmanın ayrıntılarını inceleyecek.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?