banner39

banner35

ABD Pasifik'e uçak konuşlandırdı, Kuzey Kore tepkili

Nükleer saldırılar düzenleme kapasitesine sahip ABD uçaklarının Pasifik'e konuşlandırılması üzerine Kuzey Kore misilleme yapacağını açıkladı

Asya 11.08.2016, 13:02 11.08.2016, 13:02
ABD Pasifik'e uçak konuşlandırdı, Kuzey Kore tepkili

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Kore, nükleer saldırılar düzenleme kapasitesine sahip ABD uçaklarının Pasifik'e konuşlandırılmasının ardından ABD'yi acımasız misillemelerle tehdit etti.

Kuzey Kore'nin resmi ajansı KCNA'nın haberinde, "önleyici bir nükleer saldırının ABD'nin tekelinde olmadığı" vurgulandı.

ABD Stratejik Hava Komutanlığı, hafta başında üç B-2 bombardıman uçağını Guam Andersen Hava Kuvvetleri üssüne konuşlandırmıştı.

Kuzey Kore'nin, 22 Ağustos'ta başlayacak Ulchi-Özgürlük Gardiyanı adlı Güney Kore-ABD ortak askeri tatbikatı nedeniyle rahatsız olduğu belirtiliyor. Güney Kore'nin ABD ile yaptığı ortak tatbikatlar Kuzey Kore tarafından saldırı hazırlığı olarak algılanıyor.

ABD Başkanı Barack Obama 17 Mayıs'ta, nükleer denemeleri nedeniyle Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören kararnameyi imzalamıştı.

BM Güvenlik Konseyi de Kuzey Kore'nin 27-28 Nisan ve 31 Mayıs'ta başarısız olan balistik füze denemelerini kınayarak, bu ülkeye uygulanan yaptırımların artırılabileceği uyarısında bulunmuştu.

Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?