banner39

ABD'de tutuklu bulunan Pakistanlı Dr. Afiyet Sıddıki için görüşmeler devam ediyor

Pakistan Dışişleri Bakanı ABD'de tutuklu bulunan Dr. Afiyet Sıddıki için, "İslamabad, Sıddıki'nin Pakistan'a dönüşünü ABD yetkilileriyle sürekli tartışıyor ve Pakistan'daki Houston Başkonsolosluğu onunla sürekli temas halindedir" dedi.

Asya 09.05.2019, 13:28 04.06.2020, 11:32
ABD'de tutuklu bulunan Pakistanlı Dr. Afiyet Sıddıki için görüşmeler devam ediyor

Pakistan Dışişleri Bakanı Mahdum Şah Mahmud Kureyşi dün 08 Mayıs tarihli meclis oturumunda ABD'de haksız yere tutuklu bulunan Dr. Afiyet Sıddıki'nin ülkeye iadesi ile ilgili dilekçe yazacaklarını söyledi.

Kureyşi açıklamasında, "İslamabad, Sıddıki'nin Pakistan'a dönüşünü ABD yetkilileriyle sürekli tartışıyor ve Pakistan'daki Houston Başkonsolosluğu onunla sürekli temas halindedir" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde son 16 yıldır hapsedilen Dr. Aafia Siddiqui (Afiyet Sıddıki)'nin ülkesine geri gönderilmesi bekleniyor.

Basında çıkan haberlere göre, Dr Aafia Siddiqui yakında eve dönecek. Kaynaklar, Sıddıki'nin adının Taliban tarafından serbest bırakılması talep edilen ilk on isim arasında olduğunu bildirdi.

Sıddıki'den İmran Han'a mektup

Pakistan’ın Houston’daki başkonsolosu Kasım’da, cezaevinde Dr. Afiyet Sıddıki ile bir araya geldi ve Pakistan lideri İmran Khan’a gönderilen mektubu teslim etti .

Sıddıki mektupta, “ABD hapishanesinde hapis cezam yasadışı olduğu için hapisten çıkmak istiyorum” diye yazmıştı.

Pakistanlı oyuncu Hamza Ali Abbasi Twitter'da yaptığı paylaşımda “Dr. Aafia Siddiqui yakında evde olacakmış… Ya Allah madad❤️” diye yazdı.

Bu arada, medyada yer alan haberlere göre, ABD ile barış görüşmeleri yapan Afgan Talibanı da bu konu ile ilgili talep de bulundu. Afganistan hükümeti ile ABD arasında devam eden Afgan barış görüşmelerinde ABD'nin Afiyet Sıddıki'yi serbest bırakılmasının da masada olduğu öne sürüldü.

15 Eylül 2008 yılında Afiyet Sıddıki (Aafia Siddiqui)'nin on iki yaşındaki oğlu Mohammed Ahmed, Kabil'deki Pakistan elçiliğine teslim edildi.

Afiyet Sıddıki neden kaçırıldı ?

Afiyet Sıddıki 2008'de Afgan polisi tarafından tutuklandı. Sıddıki'nin 900 gram sodyum siyanür ve New York anıtlarına yönelik kitle saldırı planlarıyla yakalandığı iddia edilmişti.

Afiyet Sıddıki'nin davası Eylül 2010'da ABD'de görüldü. Sıddıki, cinayete teşebbüs, silahlı saldırı ve başka suçlamalardan mahkum oldu.

Yakalandıktan sonra ABD'ye götürülen Sıddıki, sorgulama odasında eline geçirdiği bir M-4 tüfeğiyle etrafa ateş açmıştı. Olayda vurulan asker olmamış, fakat Sıddıki askerlerin ateşi sonucu yaralanmıştı.

Afganistan'da Taliban 2010 yılında, aralarında bir İngiliz kadının da bulunduğu dört kişinin kaçırılmasını üstlenerek, karşılığında ABD'de hapis cezası verilen Pakistanlı Müslüman kadın doktorun serbest bırakılmasını istedi.

Afiyet Sıddıki yıllarca işkence altında tutulduğu hapishanede akli dengesini kaybetmişti. Sıddıki'nin kocası ise 11 Eylül saldırılarının planlanmasına yardım ettiği iddiası ile 2003 tutuklandı ve halen Amerikan Guantanamo askeri üssünde tutuklu bulunuyor.

Tutuklandığı sırada beş yaşında olan kızı Meryem'in hala Afgan nezaretinde olduğuna inanılırken, diğer oğlu Süleyman'ın akıbeti bilinmiyor.

Afiyet Sıddıki 2 Mart 1972'de Pakistan'ın Karaçi kentinde doğdu. İngiltere'de eğitim almış bir doktor olan Muhammed Siddiqui ve İsmet'in üç çocuğundan biriydi. O üç çocuklu bir anne. 

1990'da kardeşinin yanına Teksas'a taşındı ve bir yılını University of Houston'da geçirdikten sonra MIT'e geçti. Daha sonra tıp öğrencisi olan Muhammed Amjad Khan ile evlendi ve ardından Brandeis Üniversitesi'ne bilişsel sinirbilim alanında yüksek lisans öğrencisi olarak girdi . 9 / 11'den sonra ABD'de Müslüman olarak yaşamanın zorluğuna değinerek kocası ile birlikte Pakistan'a döndü. Pakistan'da kısa bir süre kaldılar ve ardından Amerika Birleşik Devletleri'ne geri döndüler. 2002'ye kadar orada kaldılar ve daha sonra Pakistan'a geri döndüler.

Afiyet Sıddıki üçüncü çocuğuna sekiz aylık hamileylen evliliklerinde bazı problemler gelişti ve çocukları ile annesinin evine yerleşti ve eşi Khan Karaçi'de başka bir yerde yaşadı. 

Oğlunu doğurduktan sonra, yılın geri kalanında annesinin evinde kaldı ve kız kardeşi Sina Hastanesi'nde çalışmaya başladığı Baltimore bölgesinde bir iş aramak için Aralık 2002 civarında çocukları olmadan ABD'ye döndü. 

Pakistan yetkililerince tutuklandıktan kısa bir süre sonra Afiyet ve çocukları ortadan kayboldu. Pakistan'ın Urduca basınında yer alan bir haberde, Afiyet ve çocuklarının Pakistan makamları tarafındanbgözaltına alındığı bildirildi.

Annesinin iddiasına göre, Afiyet, bir uçak yolculuğu için Rawalpindi'ye  gitmek üzere 30 Mart'taki metroya binerek Annesinin Gulshan-e-Iqbal'taki evinden ayrıldı, ancak havaalanına asla ulaşmadı. İç kaynaklar, Afiyet'in istihbarat ajansları tarafından havaalanına giderken “yakalandığını” iddia ediyor ve FBI'ya teslim edildiğini gösteriyor. 

FBI fotoğraflarını web sitesine koyduğunda Afiyet Sıddıki bir yıldan fazla bir süredir kayıptı. Basına El Kaide destekçisi olduğu söylendi. 

O ve çocukları 2003'ten bu yana kayıp.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (1)
Toprak lokum. 2 yıl önce
Afiyet sıddıki zihin kontrolunu etkisiz hale getiren sinyal verici keşfettiği söyleniyor.ihbar edende eşi
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?