banner39

ABD'den Manas garantisi

ABD'nin Güney ve Orta Asya'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Blake, ''Manas üssü askeri operasyonlarda kullanılmayacak'' grantisini verdi.

Asya 05.04.2012, 02:21 05.04.2012, 02:21
ABD'den Manas garantisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin Güney ve Orta Asya'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Blake, Bişkek'teki Transit Sevkiyat Merkezi'nin (askeri hava üssü) herhangi bir askeri operasyonda kullanılmayacağını söyledi.

Akipress Haber Ajansı'nın haberine göre, Bişkek'te bulunan ABD'nin Güney ve Orta Asya'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Blake, Azattık radyosuna verdiği demecinde, Kırgızistan hükümeti ile varılan anlaşmadaki yükümlülüklerine sadık kalacaklarını ve Manas Transit Sevkiyat Merkezi'nin herhangi bir askeri saldırı operasyonlarında kullanılmayacağını belirtti.

Blake, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in 2014 yılında kira sözleşmesi sona erecek olan Transit Sevkiyat Merkezi'nin kapatılması yönündeki açıklamasını değerlendirirken, ''ABD, Kırgızistan ile Manas konusunda müzakerelerini sürdürüyor'' dedi.

Blake, Cumhurbaşkanı Atambayev'den kira sözleşmesini uzatmasını istediklerini, üssün geleceğinin 2014'ten sonra masaya yatırılabileceğini kaydetti.

Kırgızistan'da iktidar, 2001 yılından bu yana faaliyet gösteren ABD'nin askeri hava üssünün 2014 yılında kapatılmasını talep ediyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?