ABD'den Ukrayna'ya Kuzey Akım desteği

Ukrayna Cumhurbaşkanı, “Kuzey Akım-2” projesine karşı durduklarını ve ABD'nin bu konuda kendilerini desteklediğini söyledi

Asya 08.12.2015, 16:30 08.12.2015, 16:30
ABD'den Ukrayna'ya Kuzey Akım desteği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko 7 Aralık Pazartesi günü ülkesine resmi ziyaret için gelen Amerika Birleşik Devletleri Başkan yardımcısı Joe Biden ile görüştü. Biden ile yaptığı toplantı sonrası yaptığı açıklamada Poroşenko, “ABD bizim Kuzey Akım-2 gaz hattı projesine karşı pozisyonumuza açık destek verdi” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, toplantıda Ukrayna enerji güvenliğini güçlendirmek için ABD’nin pratik ve siyasi desteğini görüştüklerini de bildirdi. Ukrayna'nın "Kuzey Akım-2" gaz hattı sorununu AB ile müzakerelerde sürekli gündemde tuttuğunu kaydetti.

Poroşenko, "Biz bu konudaki olumsuz görüşümüzü AB ile genel müzakerelerde ve bu birliğe üye ülkelerle teke tek yaptığımız toplantılarda gündeme getiriyoruz. Avrupa Birliği önceki anlaşmalar, buna Energy Community Treaty anlaşması da dahil, çerçevesinde enerji işbirliğini geliştirerek daha rekabetçi ve kimsenin, özellikle Rusya’nın siyasi baskından bağımsız hale gelir” dedi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?