banner39

banner35

AB'den Tacikistan'a 251 milyon Avro yardım

Avrupa Komisyonu Tacikistan’a 2020 yılına kadar kalkınma amaçlı 251 milyon Avro verecek

Asya 17.02.2016, 15:46 17.02.2016, 15:46
AB'den Tacikistan'a 251 milyon Avro yardım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Komisyonunun Tacikistan’ın kalkınması için 2020 yılına kadar 251 milyon Avro yardım taahhüdünü teyit ettiği bildirildi.

Avrupa Birliği Komisyonu 17 Şubat Çarşamba günü AB ve Tacikistan Cumhuriyeti İşbirliği Konseyi beşinci toplantısının sonuçları hakkında resmi bir rapor yayınladı.

İşbirliği Konseyi beşinci toplantısında AB’ni Hollanda Krallığı Dışişleri Bakanı Bert Koenders ve Tacikistan’ı ise Dışişleri Bakanı Sirojidin Aslov liderliğindeki heyetler temsil etti.

Toplantıda enerji sektörünün bölgesel konuları, sınır güvenliği de dahil olmak üzere bölgenin genel güvenlik meseleleri tartışıldı. AB raporunda Tacikistan ve Avrupa Birliğinin Orta Asya’da işbirliğini genişletmek için çalışacakları bildirildi.

AB-Tacikistan İşbirliği Konseyi toplantısından sonra basına konuşan Sirojiddin Aslov AB ve Tacikistan arasında stratejik, özellikle ekonomik alanda işbirliğine dikkat çekti.

AB dönem başkanlığını yürüten Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders Tacikistan -AB Konseyi toplantısının "yapıcı ve yararlı” olduğunu söyledi. Toplantıda Tacikistan'daki ekonomik kriz, Orta Asya'da su kaynakları konularında bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi ihtiyacı ve komşu Afganistan'da zor durumun ele alındığını bildirdi.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?