banner39

banner35

ABD'nin gerilim çağrısına Çin'den red

ABD'nin Güney Çin Denizi üzerindeki gerilimin 'dondurulması' yönündeki önerisi Çin tarafından reddedilirken, Güneydoğu Asya ülkelerinin sorunu görüşmek için toplandığı zirvede de gündeme alınmadı

Asya 09.08.2014, 13:58 09.08.2014, 14:51
ABD'nin gerilim çağrısına Çin'den red

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Güney Çin Denizi üzerindeki gerilimle ilgili bölge ülkelerine bir çağrı yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bölgedeki sorunun 'dondurulması' gerektiğini söyledi . Kerry'nin teklifine Çin cephesinden ve bazı Güneydoğu Asya ülkelerinden olumsuz cevap geldi. 

ABD Çin'i kızdırmak için Myanmar'da düzenlenen bölgesel bir zirveyi kullanıyor. Güney Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) üyelesi ülkelerin dışişleri bakanları Myanmar'ın başkenti Naypidav'da bir araya geldi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de zirveye katıldı.

Zirvede Güney Çin Denizi üzerindeki gerilimin konuşulduğu bildirildi. Zirveye katılan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "ABD ve ASEAN kritik denizlerdeki, bölgelerdeki ve limanlardaki güvenliği sağlama konusunda eşit şekilde sorumludur. Güney Çin Denizi'ndeki gerilimi çözmek için birlikte ve barış içerisinde uluslararası hukuka uygun şekilde çalışmalıyız." ifadelerini kullandı.

Ancak Güneydoğu Asya ülkeleri ve özellikle Çin ABD ile aynı fikirde değil. ABD'nin önerisini fazla dikkate almadıklarını söyleyen Güneydoğu Asya temsilcileri kendi içlerinde bu konuyu karara bağlayacak bir mekanizmanın olduğunu belirttiler. 

ASEAN Genel Sekreteri Luong Minh, ABD'nin teklifinin zirvede konuşulmadığını, ASEAN'ın zaten kendi aralarında bu sorunu çözüme kavuşturacak bir mekanizmasının bulunduğunu kaydetti.

Çin'se bölgedeki durumun istikrarlı olduğunu ABD'nin ileri sürdüğü gibi bir gerilimin olmadığını ileri sürüyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?