banner15

ABD'nin vurduğu hastanede ölü sayısı artıyor

ABD hava kuvvetlerinin Ekim ayında Afganistan'ın Kunduz şehrinde gerçekleştirdiği hava saldırıları sırasında Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF)'a ait hastaneyi vurması sonucu ölü sayısı 30'a yükseldi

ABD'nin vurduğu hastanede ölü sayısı artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin 3 ekim tarihinde, Afganistan'ın Kunduz şehrindeki Sınır Tanımayan Doktorlara (MSF), ait hastane saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 30'a yükseldi.

MSF tarafından pazar günü yapılan açıklamada 13 hastane personeli, 10 hastanın öldüğünü ve yedi kişinin ise tamamen yandıkları için kimlik tesbiti yapamadıklarını söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Afganistan'ın Kunduz şehrindeki Sınır Tanımayan Doktorlara (MSF), ait hastane saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarına manevi tazminat ödemeye hazır olduklarını duyurmuştu.

ABD Başkanı Barack Obama da saldırı nedeniyle özür dilemişti. ABD Savunma Bakanlığı koordinatları Afgan güçlerinin verdiğini iddia etmiş, MSF ise hem Afgan güçlerinin hem ABD'nin oranın hastane olduğunu bildiklerini söylemişti. Hastane'de Taliban güçlerinin olduğu ve üs olarak kullanıldığı iddiaları yapılmış, hastane üs olarak kullanılmadığını ancak hastaneye yaralı olarak gelen herkesi tedavi ettiklerini söylemişti.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 10:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35