ABD'nin yeni hedefi: Güneydoğu ve Doğu Asya

ABD Savunma Bakanı'nın son Güney Asya ziyareti, bu ülkenin yeni yüzyılda hedef coğrafya olarak belirlediği Güneydoğu ve Doğu Asya'daki faaliyetlerinin bir ayağı olarak değerlendiriliyor

ABD'nin yeni hedefi: Güneydoğu ve Doğu Asya

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri(ABD) Savunma Bakanı Chuck Hagel'in Endonezya'ya ve Malezya'ya gerçekleştirdiği son ziyaretleri üç kısımda ele almak mümkün. İlki Malezya-Endonezya; ikincisi ASEAN Savunma Bakanları toplantısı ve üçüncüsü de Filipinler ayağı... Ziyaretlerin ilki Malezya ardından Endonezya başkentlerinde hareketli saatlerin yaşanmasına neden oldu.

Hagel'in Malay dünyasının iki önemli ülkesine, yani Malezya ve Endonezya'ya ziyareti ASEAN'a hazırlık niteliği taşıdığı akla gelse de, öncelikle Kuala Lumpur ve Cakarta yönetimleri son dönemdeki, özellikle de Güney Çin Denizi'ndeki gelişmelere paralel olarak Amerika ile askeri teçhizat alımını masaya yatırıyorlardı.

Malezya ve Endonezya'da varılan anlaşmaların benzerlerinin ASEAN'a üye diğer ülkeler bağlamında da gündeme geldiğine kuşku yok. 1990'lardan yakın geçmişe kadar Ortadoğu ve Batı Asya'da yoğun askeri faaliyetleri özellikle 'NATO'yla gerçekleştirme eğilimindeki Amerika'nın yeni yüzyılda hedef coğrafya olarak belirlediği Güneydoğu ve Doğu Asya tedrici bir şekilde varlığını ortaya koyacağı zaten bekleniyordu. Bu gelişme, aynı zamanda Amerikan öncülüğünde NATO perspektifinin coğrafya genişletme arzusunun ilk yansımaları olarak da yorumlanabilir. Bunun en bariz göstergelerinden biri adına Amerikan askeri yardımları dense de, aslında Amerika'nın içinde bulunduğu ekonomik açmazlar ve bölge ülkelerinin ekonomilerinin görece 'pozitif' yönelimleri açık bir 'savaş ekonomisinin' varlığına işaret ediyor.

Mehmet Özay'ın konuyla ilgili HABER ANALİZ'i için TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 11:01
banner53
YORUM EKLE

banner39