banner39

Abe: Kuzey Kore'nin elinde sarin gazı olabilir

Japonya Başbakanı Abe, parlamentoda yaptığı konuşmasında Kuzey Kore'nin elinde sarin gazı olabileceği iddiasında bulundu

Asya 13.04.2017, 14:29 13.04.2017, 15:56
Abe: Kuzey Kore'nin elinde sarin gazı olabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Japonya Başbakanı Şinzo Abe Japonya Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada Kuzey Kore'ye ilişkin iddialarda bulundu. Abe, Kore'nin elinde sarin gazı olabileceğini iddia etti. Japonya Başbakanı, Kuzey Kore'nin sarin gazının başlıklarla füzelere takılmış olabileceğini belirtti.

Abe konuşmasını, bölgede gerilimin arttığı bir dönemde yaptı. Kuzey Kore'nin yeni bir nükleer deneme hazırlığında olduğuna dair iddialar da kaygıları arttırdı. 

Tokyo Metrosu'nda 1995'te bir tarikatın düzenlediği sarin gazı saldırısı sonucu 12 kişi ölmüştü. Saldırı nedeniyle binlerce kişi de hastalanmıştı.

'GÜNEŞİN GÜNÜ'NDE DENEME KAYGISI

Kuzey Kore'nin devlet televizyonu Kim Jong-un'un özel kuvvetlerin yaptığı tatbikatı izlerken gülümsediğini ifade etti. 

Kuzey Kore'de, Cumartesi günü ülkenin kurucusu Kim il Sung'un 105'inci doğum gününü kutlayacak. Kim Jong-un'un dedesi Kim il Sung'un "Güneşin Günü" diye adlandırdığı doğum günü, ülkenin en önemli ulusal bayramlarından biri olma niteliğini taşıyor. Ülkede geçmişte bu ulusal bayramda füze denemeleri yapılmıştı. 

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin Kuzey Kore'ye karşı tek taraflı harekete geçmeye hazır olduğunu söylemiş ve Kore Yarımadası'na savaş gemileri yollamıştı.

Kuzey Kore savaşa hazır olduğunu duyururken, Pyongyang yönetiminin başlıca müttefiki Çin ise Trump'a sorunun barışçıl yöntemlerle çözülmesi çağrısında bulunmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?