banner15

Abhazlar sandık başına gitti

Geçtiğimiz mayıs ayında hayatını kaybeden Devlet Başkanı Bagapş'ın yerine yeni isim arayışında olan Abhazlar, sandık başına gitti

Abhazlar sandık başına gitti

Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilân eden Abhazya'da halk, Sergey Bagapş'ın ânî ölümü üzerine yeni başkanını seçmek için sandığa gitti.

Yaklaşık 200 bin nüfusa sahip olan Abhazya'da 2005 yılından beri başkanlık görevini yürüten Bagapş'ın mayıs ayında hayatını kaybetmesi yüzünden gidilen seçimde, 3 aday yarışıyor.

Abhazya'daki başkanlık seçim sonucunun Rusya'ya fazla bağımlı olunduğu yönündeki eleştirilerin artmasına neden olması beklenirken, Gürcistan seçimlerin meşru olmadığını savundu.

Ancak, Rusya'nın etkisine yönelik eleştirilerin çok sayıda Rus turiste ev sahipliği yapan ve bütçesine Rusya'dan önemli bir katkı alan Abhazya'da fazla bir etkisinin olması beklenmiyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç dün bir gazetecinin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, "genç ve egemen bir devlet olan" Abhazya açısından seçimin önemli bir olay olduğunu belirterek, "Abhaz halkının tercihi ne olursa olsun, Rusya ile dostluk seviyesinin değişmeyeceğine dair güvenimiz tam" dedi.

Adaylar içinde Abhazya'nın Rusya'ya bu derece bağımlı kalmasını en fazla eleştiren eski KGB ajanlarından Raul Hadjimba. Seçimde Hadjimba'nın rakipleri arasında Başbakan Sergey Şamba ve Başkan Yardımcısı Aleksandır Ankvab bulunuyor.
Kamuoyu araştırma şirketleri, Bagapş'ın yardımcılığını yapan Ankvab'ın şansının diğer adaylara nazaran daha fazla olduğunu savunuyorlar.

Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan ettiği 1992-93 savaşının ardından 5. kez başkanlık seçimi için sandık başına giden Abhazya'nın bağımsızlığını şu ana kadar Gürcistan ile Ağustos 2008'de 5 gün süren bir savaş yaşayan Rusya'nın yanı sıra, Venezuela, Nikaragua ve Pasifik'teki ada devleti Nauru tanıdı.

Seçim gözlemcilerinden biri Russia Today televizyonuna yaptığı açıklamada, "Tüm sandıklar sabah 08:00'da açıldı. Gördüğünüz gibi oy vermek isteyen çok sayıda insan var. Her adayın 3'er gözlemcisi var ve hepsi de burada" dedi.

Abhazyalı bir kadın da en büyük isteklerinin barış olduğunu belirterek, "Bizim için en önemli şey barış. Başka bir şey istemiyoruz" diye konuştu.

 

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 12:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35