banner39

Abhazya gerilimi arttırıyor-VİDEO

Rusya, Gürcistan'dan bağımsızlığını tek taraflı olarak ilan eden güney Osetya ve Abhazya'ya açık destek veriyor. Bu destek, Tiflis - Moskova ilişkilerindeki gerilimin artmasının en önemli nedeni..

Asya 09.04.2013, 15:58 09.04.2013, 16:36
Abhazya gerilimi arttırıyor-VİDEO

Moskova ile Tiflis arasındaki yakınlaşmanın önündeki en büyük engel Gürcistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden özerk yapılar.

Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarının Kremlin tarafından tanınması, Gürcü yönetiminin tepkisini çekmeye devam ediyor. Rusya'nın Abhazya ve güney Osetya'ya verdiği desteğin Gürcistan üzerinde baskı oluşturmaktan öte bir anlamı daha var. Özellikle Abhazya; Sovyet döneminde kızıl orduya bağlı deniz ve hava filolarına ev sahipliği yapıyordu. Ancak Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Karadeniz'deki dengeler köklü biçimde değişti.

Geçmişte doğu bloğu'nda yer alan Romanya ve Bulgaristan NATO üyesi oldu. Ukrayna ve Gürcistan da NATO'ya üyelik yolunda önemli adımlar attı. Bu durum, Rusya'nın Karadeniz'deki etkinliğinin de sona gelmesi anlamına geliyordu. İşte bu şartlar altında Rusya; Abhazya'yı tanıyarak kendine Karadeniz kıyılarında yeni bir üslenme imkânı açtı. Çünkü Rus donanmasının 200 yılı aşkın bir süredir üslendiği Kırım'daki deniz üssüyle ilgili anlaşma 2017 yılında son bulacaktı. Ancak Ukrayna'da yaşanan iktidar değişimi sayesinde bu üs ile ilgili anlaşma 2042 yılına kadar uzatıldı.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?