banner39

Açelilerin Türkiye vizesi çilesi

Türkçe öğrenmek için ülkemize gelmek isteyen 20 Açeli öğrencinin aylarca bekletilmesinin ardından yeni bir vize skandalı daha çıktı

Asya 19.01.2011, 09:39 19.01.2011, 10:28
Açelilerin Türkiye vizesi çilesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'de öğrenim görmek isteyen Endonezyalı öğrencilerin vize çilesi devam ediyor.

Daha önce Türkçe öğrenmek için ülkemize gelmek isteyen 20'ye yakın öğrencinin aylarca bekletilmesinin ardından yeni bir vize skandalı daha ortaya çıktı. Deprem bölgesi Açe'de yaşayan 14 öğrenciye 4 aydır vize verilmiyor. Öğrenci vizesi için anlamsız bir şekilde bekletilen ve sene kaybeden Açeli öğrenciler, Endonezya'daki Türk büyükelçiliği tarafından maruz bırakıldıkları bu çileye anlam veremiyor. Mağdurlar arasında, oğlunu ülkemizde okutmak isteyen Türkiye sevdalısı bir vali bile var. 

Türkiye ve Endonezya arasında yapılan vize ve öğrenci değişimi anlaşmaları çerçevesinde daha önce imam hatip lisesi okumak için Açe'den iki kez öğrenci kafilesi gelirken, bu öğretim yılında talebeler ekstra vize engeliyle karşılaştı. 2008 ve 2009'da Diyanet İşleri Başkanlığı bursu ile Türkiye'ye gelen Endonezyalı öğrenciler Kayseri İmam Hatip Lisesi'nde eğitimlerine devam ediyor.

Bu yıl Açeli öğrencilerin Türkiye'de imam hatip okuma başvurusu Üsküdar İmam Hatip Lisesi tarafından kabul edilerek, davet mektubu gönderildi. 14 öğrenci, aldıkları aday öğrenci belgesiyle elçiliğe vize başvurusu yaptı. Mağdur öğrenciler, Türkiye'de okuma ümidiyle kendi ülkelerinde de herhangi bir liseye kayıt yaptırmadılar. 

ÖĞRENCİLERDEN EVLİLİK BELGESİ BİLE İSTENDİ

Öğrencilerin vize başvurusunu kabul eden Cakarta'daki Türk Büyükelçiliği, ek belgeler istedi. Elçiliğin istediği ek evrak arasında 'evlilik durumu' ile ilgili belgeyi gören Endonezyalı öğrenciler ve veliler hayretlerini dile getirdi. Evlilik yaşına gelmeyen lise birinci sınıf öğrencilerinden bu belgeyi istemenin yanlış olduğunu kavrayan elçilik yetkilileri bu istekten daha sonra vazgeçti.

Diğer ek belgeleri de tamamlayan Endonezyalı öğrenciler, bu sefer Türk Büyükelçiliği'nin "öğrenci belgesi" isteği ile karşılaştı. Elçilik yetkilileri, Üsküdar İmam Hatip Lisesi ile görüşerek öğrenci belgesi istediklerini, liseden ise "Türkiye'de oturma izni almadan öğrenci belgesi verilemeyeceği" cevabı aldıklarını ifade etti.

Ancak, daha önce Endonezya'dan imam hatip lisesi eğitimi için Türkiye'ye gelen öğrencilerin sadece davet mektubu vermesi yeterli oluyordu. Cakarta Büyükelçiliği yetkilileri kendilerinin vize başvurusunu işleme aldıklarını; ama yönetmelik dışında hareket edemeyeceklerini söyleyerek, öğrencilerin Türkiye'de okuyacakları okuldan kayıt kabul belgesi getirmelerinin şart olduğu iddia etti. Büyükelçilik yetkilileri, daha önceki yıllarda vize veren yetkililerin inisiyatif kullandığını, kendilerinin ise inisiyatif kullanmayacaklarını belirtti. 

Ancak 2008 ve 2009'da gelerek Kayseri İmam Hatip Lisesi'nde okumaya devam eden Endonezyalı öğrenciler, sadece "davet mektubu" ile büyükelçilikten sorunsuz vize aldıklarını kaydettiler. Öğrenci vizesi ile Türkiye'ye gelen öğrenciler, hem oturum izni alma hem de okula kayıt yaptırmakta hiçbir sorun ile karşılaşmadıklarını dile getirdiler. Öğrenciler imam hatip lisesinden okurken, bursları ve Türkiye'ye geliş gidiş biletleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından karşılanıyor.

SONUNDA ÖĞRENCİ BELGESİNİ DE GETİRDİLER, AMA SORUN HÂLÂ DEVAM EDİYOR

Elçiliğin 'öğrenci belgesi' ısrarı üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı, her bir öğrenci için ayrı ayrı evrak düzenleyerek Cakarta'ya gönderdi. Öğrenci belgeleri elçiliğe 4 Ocak'ta ulaşmasına rağmen, elçiliğin vize vermeme ısrarı halen devam ediyor. Elçilik yetkililerinden 2. Katip Yunus Emre Koçak ve 3. Katip Fırat Sırma, daha önce vize için "en son" taleplerinin öğrenci belgesi olduğunu belirtirken, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi 'Öğrenci Kayıt Kabul Belgesi'ne rağmen Açeli öğrencilerin vize çilesi son bulmadı. 

Vize mağduru öğrenciler, elçiliğin her seferinde kendilerinden başka bir belge istediğini, vizenin adeta bir işkenceye dönüştürüldüğünü vurguluyor. 

Açeli öğrencilerin vize çilesi ile ilgili bilgi almak istediğimiz Cakarta'daki Türk Büyükelçiliği vize bölümü yetkilileri 2. Katip Koçak ve 3. Katip Sırma'ya ulaşmak bir türlü mümkün olmadı. Elçilikten, sürekli olarak, adı geçen yetkililerin ya dışarıda, ya toplantıda, veyahut lavaboda vs. olduğu cevabı ile karşılaştık. 

ÖĞRENCİ AİLELERİNİN GÜNLER SÜREN YOLCULUK ÇİLESİ 

Türkiye sevdalısı Açeli öğrencilerin vize başvurusu yapması ise başka bir macera. Türk Büyükelçiliği vize başvurusu için vekaleti kesinlikle kabul etmezken, öğrencilerin aileleri ile birlikte Cakarta'ya gelmesini şart koşuyor. Açe ile başkent arasındaki yolculuk ise uçakla 3 saat sürüyor. Ayrıca Açe'den Cakarta'ya direkt uçak seferi bulunmuyor. Cakarta'ya uçak seferleri Kuzey Sumatra eyaletinin başkenti Medan üzerinden yapılıyor. Açe'den sabah ilk uçakla ayrılan bir kişi Cakarta'ya ancak öğleden sonra varabilirken, o gün için elçiliğe yetişemiyor. Bu da Açeli öğrencilerin ve ailelerinin bir gün sonrasını beklemeleri ve Cakarta'da otelde kalmaları anlamına geliyor.

Uçak dışında Açe'den Cakarta'ya başka bir vasıta ile ulaşım ise yaklaşık bir hafta alıyor. Öğrencinin velisi ile bizzat Cakarta'ya gelerek vize başvurusu yapmasının istenmesi, birçok aileyi Türkiye'den peşinen vazgeçiriyor. Bu macerayı göze alanları ise başkentte çile üstüne çile ve "sene kaybı" gibi kötü sürprizler bekliyor. 

OĞLU VİZE ALAMAYAN VALİ: TÜRKİYE'YE YAKIŞMIYOR

Vize sorunu ile karşılaşan öğrencilerden birinin velisi, Türk sevgisi dolayısıyla çocuğunu ülkemizde okutmak isteyen Endonezya'nın Abdiya İli Valisi Akmal İbrahim. Vali Akmal İbrahim gibi diğer öğrenci velileri de ortaya çıkan durumun çok garip olduğunu ve bunun Türkiye gibi büyük bir devlete yakışmadığını söylüyor.

Akmal İbrahim, çocuğunu dünyanın en gelişmiş herhangi bir ülkesinde okutabilecek iken, kardeş ülke Türkiye'yi tercih ettiğini; ancak uzun süren vize işlemleri ve bekleyişin çocuklar üzerinde oluşturduğu hayal kırıklığı, moral bozukluğu ve sene kaybının tamiri zor yaralar açtığını söyleyerek sitem ediyor. Vali İbrahim, "Uluslararası basında Türkiye'yi yakından takip ediyorum. Küresel problemlere köklü çözümler ortaya koyan bir ülkenin, bütün dünya ile dostluk köprüleri kurma iddiasındaki bir yönetimin vize işlerinde bu kadar ağır, ihmalkâr ve duyarsız davranması hiç mi hiç anlaşılır değil." diye veryansın ediyor.

banner53
Yorumlar (2)
mahir mirza sahan 11 yıl önce
bu adamları oralara kimler nasıl gönderdi, hayret etmemek mümkün değil..elçilikte görevli vatandaşları burada pazarda bile çalıştıramassınız, öylesine mide bulandırıcı tipler.oradaki endonezyalılara köle muamelesi yapan bu herifler, avrupada ve amerikada gördükleri muameleyi orada uygulama peşindeler.hak ve adaletten nasibi olmayan, ehliyet ve kabiliyetten uzak, dayı amca mantığıyla iş görme
mahir mirza sahan 11 yıl önce
dayı amca mantığıyla iş gören köylü zihniyetli tiplerden ne bekleyebilirsiniz, ne ufku ne anlayışı bekleyebilirsiniz ki?endonezya bize o kadar yakın ki; bunca uzak yola rağmen, ama bu ufuk ve anlayıştan uzak köylü tiplerin üstün çabalarıytla herşey o kadar çekilmez oluyor ki.....rabbim endonezyalı kardeşlerimizin yardımcısı olsun..... amin ya rabbel alemin....
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?