banner15

Afgan hapishanelerine nakiller durduruldu

Afganistan'da yabancı kuvvetlerin, polis ve istihbarat kuruluşu kontrolündeki bazı hapishanelere nakilleri durdurduğu açıklandı

Afgan hapishanelerine nakiller durduruldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'da NATO liderliğinde görev yapan yabancı kuvvetlerin, işkence yapıldığı yönündeki iddiaların ardından ülkede, polis ve istihbarat kuruluşu kontrolündeki bazı hapishanelere nakilleri durdurduğu bildirildi.

NATO liderliğindeki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nün (ISAF) konuya ilişkin resmi bir açıklama yapmayı reddetmesine karşın, kimliğinin belirtilmesini istemeyen bir yetkili, aralarında Herat, Host, Kapisa, Kunduz ve Takhar'ın da bulunduğu en az 8 vilayette hapishanelere nakillerin "birkaç gün önce" durdurulduğunu söyledi.

Yetkili, ISAF'ın, henüz yayımlanmamış bir BM raporundaki iddiaların doğru olup olmadığı ortaya çıkarılıncaya kadar tutuklu naklinin askıya alınması kararını aldığını belirti.

Söz konusu raporun birkaç gün içinde yayımlanması beklenirken, BM'den henüz konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Aşırı kalabalık olan Afgan hapishanelerinde, şiddet de dahil çok sayıda sorun yaşandığı biliniyor.

ISAF'ın bu kararının, NATO'nun ülkedeki yabancı askerleri geri çekerek, Afgan kuvvetlerine daha fazla sorumluluk verme planlarına ilişkin yeni soru işaretleri oluşturduğu bildiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2011, 11:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35