banner39

Afgan mültecilerin bütün ihtiyaçları karşılanıyor

Ülkelerindeki savaştan kaçan Afganlılar için Erzincan'ın Geçit beldesinde çadır kent kuruldu

Asya 01.08.2012, 14:02 01.08.2012, 14:02
Afgan mültecilerin bütün ihtiyaçları karşılanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan 172 Afgan mültecinin bütün ihtiyaçları karşılanıyor. Birleşmiş Milletler aracılığı ile Erzincan'a gönderilen Afganistan uyruklu mülteciler için Geçit beldesinde çadır kent oluşturuldu.

Erzincan'a, 10 Temmuz'dan itibaren gelmeye başlayan, sayıları 172'yi bulan Afgan mülteciler için Geçit beldesinde çadır kent oluşturuldu. Çadır kenti ziyaret eden Vali Selman Yenigün, Afgan mültecilerin yaşadığı alanları gezdi ve mültecilerle sohbet etti. Afgan çocuklara oyuncak ve çikolata dağıtan Vali Yenigün, dağıtımın düzenli yapılması ve izdihama neden olunmaması konusunda korumalarını uyardı.

BÜTÜN İHTİYAÇLARA CEVAP VERİLİYOR

Afganistan uyruklu mülteciler ile Türkçe ve İngilizce anlaşmaya çalışan Vali Selman Yenigün, mültecilerin yemekten sağlığa, konaklamadan bütün ihtiyaçlarına kadar Erzincan Valiliği'nin gerekli desteği sağladığını söyledi. Vali Yenigün, şöyle dedi:

"10 Temmuz 2012 tarihinde Erzincan'a, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yönlendirilen ve Erzincan'da geçici olarak ikamet etmek üzere gelen 172 kişiden oluşan Afgan mültecilerin, geçici barınma yerinde genel durumları hakkında ve geçici barınma yerinin imkan ve kapasitelerini mahallinde görmek ve incelemek üzere buraya geldik. 172 kişi 45 aileden oluşuyor. Afgan mülteciler, burada geçici bir iskâna tabii tutulmuşlardır. İkamet teskerelerini aldıktan sonra ikamet teskeresinin kendilerine verdiği tüm hakları kullanabilecekler. Biz burada o ana kadar olan her türlü ihtiyaçlarını karşılamak üzere geçici olarak bu kampı oluşturduk. Burada özellikle valiliğimiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, burada kullanılmayan bu okulu restore ederek, mutfağını, eğitim bölümlerini, yemekhanesini, tuvalet, banyo gibi insanların ihtiyacı olan bölümleri restore ederek oluşturdu. Kızılay'ın vermiş olduğu çadırları da içlerine halı, döşek gibi ihtiyaçları temin etmek suretiyle burada kalacak olan Afgan mültecilerin, en rahat bir şekilde kalmalarına imkan verecek çalışmaları yaptılar. Bu noktada, vakfımız her konuda yeme içme, yatma ve barınma konusundaki çalışmaların yanında, vakfımız, belediyemiz her akşam yemek göndermektedir. Bunun yanında, üniversitemiz öğlen yemeklerini vermektedir. Burada Kızılayımızın, belediyemizin, üniversitemizin yapmış oldukları desteklerden dolayı teşekkür ederim. Mültecilerimizin normal sosyal yaşam imkanlarının olabildiği bir ortamda konuk ediliyorlar. Bu noktada çalışmalarımız devam ediyor. Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde, Afgan mültecilerimiz şu anki hallerinden memnunlar. Ufak tefek çok önemli olmayan ihtiyaçlarını dile getirdiler."

Afganistan'daki savaştan kaçarak önce İran'a, ardından Türkiye'ye geldiklerini belirten Afgan mülteciler, "Türkiye'den çok memnunuz. Bütün ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar. Burada olmaktan mutluyuz." şeklinde açıklamada bulundular.

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü