banner15

Afganistan'da 20 Hazara yolcunun kaçırıldığı iddiası

Afganistan'ın Zabul kentinde otobüsle yolculuk yapan 20 Şii Hazara vatandaşının kaçırıldığı öne sürüldü

Afganistan'da 20 Hazara yolcunun kaçırıldığı iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan’ın güneyinde bulunan Zabul vilayetinde, otobüsle yolculuk yapan 20 Şii Afgan vatandaşın, silahlı kişilerce kaçırıldığı bildirildi.

Adının açıklanmasını istemeyen Zabul polis yetkilisi, yaptığı açıklamada, Kandahar’dan hareketle Gazne kentine yolculuk yapan 20 Hazara vatandaşın, Zabul kentinin Navrek bölgesinde kimliği belirsiz kişiler tarafından otobüslerden indirilerek belirsiz bir yere götürüldüğünü söyledi.

Zabul İl Şura Üyesi Asadullah Kaker de 20 yolcunun kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından kaçırıldığını söyledi. Kaker, kaçırılanların çoğunun Hazara olduğunu ifade etti.

Görgü tanıkları, gece yarısı seyahat halindeki otobüslerin silahlı militanlarca durdurulduğunu, militanların kimlik kontrolü yaptığını ve Hazara olduğu tespit edilen vatandaşların aşağı indirildiğini söyledi. 14 kişinin bir otobüsten, 6 yolcunun da diğer otobüslerden alındığı iddia edildi.

Kabil hükümeti ise olayla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Resmi verilere göre, geçen aylarda Zabul ve Gazne kentlerinde sekiz kez yolcu kaçırma hadisesi yaşanırken, kaçırılan 83 yolcudan 22’si öldürüldü, 56’sı serbest bırakıldı, 5’inin akıbeti ise henüz bilinmiyor.

Son olarak bundan 10 gün önce, Zabul’un Haki Afgan ilçesi kırsalında 7 Şii Hazara vatandaş, başları kesilmiş halde bulunmuş ve yetkililer olaydan terör örgütü IŞİD’i sorumlu tutmuştu. Aralarında 9 yaşında bir kız çocuğu, iki kadın ve 4 erkeğin bulunduğu 7 kişi başları kesilerek infaz edilmişlerdi.

Olayın ardından on binlerce kişi, başkent Kabil başta olmak üzere ülke genelinde protesto gösterileri düzenlemiş, Eşref Gani hükümetinden yollarda güvenliğinin arttırılmasını istemişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 14:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35