banner39

Afganlar başkan seçmek için sandık başında

Afganistan'da halkı, 10 yıllık Hamit Karzai döneminin ardından halk yeni cumhurbaşkanını seçmek için bugün sandık başına gitti. Cumhurbaşkanlığı koltuğu için 8 aday yarışıyor

Asya 05.04.2014, 09:48 05.04.2014, 14:43
Afganlar başkan seçmek için sandık başında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan halkı, önümüzdeki 5 yıl boyunca kendilerini yönetecek ismi belirlemek  üzere oy kullanıyor. Oy kullanma merkezlerinin önünde sabah erken saatlerde uzun kuyruklar oluşurken, halk yağmura rağmen demokratik hakkını kullanmak için yoğun çaba harcıyor. 8 adayın yarıştığı cumhurbaşkanlığı seçimi için ülke genelinde yoğun güvenlik önlemleri alınmış durumda. Yaklaşık 30 milyon nüfuslu ülkede 16 milyon kadar ka yıtlı seçmen bulunuyor. Oy sayımının 3 hafta kadar sürmesi bekleniyor. Ülkenin ücra kesim lerine oy sandıklarının götürülmesinde ve bunların toplanmasında 3 bin eşekten faydalanılıyor.

Yerel saatle 07.00'de başlayan oy kullanma işlemi 17.00'de sona erecek. Oy kullanma işleminin devam etmesi halinde bu sürenin daha da uzatılabileceği belirtiliyor.

Yaklaşık 12 milyon vatandaşın oy kullanmasının öngörüldüğü seçimde, ilk turda bir adayın tek başına yüzde 50'yi geçmesi henüz uzak bir ihtimal olarak görülüyor.

ÖNE ÇIKAN ÜÇ DOKTOR ADAY

Seçimlerde öne çıkan üç isim var. Üçü de doktor unvanlı. Eski dışişleri bakanları Abdullah Abdullah ve Zalmay Rasul ile eski Maliye Bakanı Eşref Gani favori adaylar. Afgan halkı hem Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin halefini hem de 34 eyaletin meclis üyelerini belirleyecek.

KARZAİ'DEN OY KULLANMA ÇAĞRISI

Ülkeyi iki kez üst üste yöneten mevcut cumhurbaşkanı Hamid Karzai, oyunu cumhurbaşkanlığı sarayına yakın noktadaki Amani Lisesi'nde kullandı.

Olası saldırılara karşı güvenliğin kırmızı alarm seviyesine yükseltildiği bölgede, kısa bir konuşma yapan Karzai, halktan sandığa gitmesini ve demokratik hakkını kullanmasını istedi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin yanısıra il şura üyelerinin de belirleneceği seçimler, Afganistan genelinde 7 binin üzerindeki oy kullanma merkezlerinde gerçekleştiriliyor. Bu merkezlerden 700'e yakını güvenlik gerekçesiyle kapatıldı. Bir önceki seçimde ise 2 bine yakın merkez kapatılmıştı.

Taliban ve diğer hükümet karşıtı silahlı grupların saldırı tehdidine rağmen halkın yoğun ilgi gösterdiği seçimin başarılı geçmesi halinde ilk defa cumhurbaşkanı, demokratik yollardan devredilmiş olacak.

 

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?