banner39

banner35

Afiyet Sıddıki'nin kayıp kızı bulundu

Karaçi'de bulunan küçük kızın, ABD işkencesinin sembol isimlerinden Afiyet Sıddıki'nin üç kayıp çocuğundan biri olduğu belirlendi

Asya 12.04.2010, 17:16 15.05.2019, 10:06
Afiyet Sıddıki'nin kayıp kızı bulundu


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan'ın Karaçi şehrinde bir evin önünde bulunan 12 yaşında bir kız çocuğu, ABD'nin "terörle savaş" bahanesiyle masum insanlara yaşattığı bir dramı yeniden gündeme getirdi.

2003 yılında yanında üç çocuğu ile kayıplara karışan, daha sonra hapiste olduğu ortaya çıkan Pakistanlı fizikçi Afiyet Sıddıki'nin, o gün beş yaşında olan kızı 7 yıl sonra bulundu.

Pakistan içişleri bakanı Rahman Malik, Karaçi'de bir evin önünde bulunan 12 yaşındaki kız çocuğunun yedi yıldır kayıp olan Meryem Sıddıki olduğunun DNA testi sonrasında kesinleştiğini duyurdu.

Pakistan medyasında yer alan habere göre, Meryem Sıddiki ailesine teslim edildi. Pakistanlı yetkililer küçük kızın durumu ya da geçen yedi yılda ne olduğu hakkında hiçbir bilgi vermedi. Malik sadece konunun Washington'da bulunan Pakistan başbakanı Yusuf Rıza Gilani'nin Obama ile görüşmesinde gündeme getirileceğini söylemekle yetindi.

afganistandaabd-zulmu.jpg

Sıddıki'nin kaybolduğunda yanında olan 10 yaşındaki oğlu hala kayıp. O zamanlar 13 yaşında olan Ahmet Sıddıki'nin ise babası ile birlikte Guantanamo'da olduğu tahmin ediliyor.

Afiye Sıddıki yıllarca işkence altında tutulduğu hapishanede akli dengesini kaybetmiş, ABD'de çıkarıldığı mahkemede ABD askerlerine saldırı girişimi iddiasıyla yargılanmıştı. Kocası ise, 11 Eylül saldırılarının planlanmasına yardım ettiği iddiası ile 2003 tutuklandı ve halen Amerikan Guantanamo askeri üssünde tutuklu bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER: '650 nolu mahkum'a müebbet

'650 no'lu mahkum' mahkemeye çıkmıyor!

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?