banner39

Afrikalılar, Çin'de ayaklandı

Çin polisi tarafından gözaltına alınan bir Nijeryalı’nın şaibeli şekilde ölmesi, ülkedeki Afrikalıların tepkisine neden oldu.

Asya 20.06.2012, 20:28 20.06.2012, 20:28
Afrikalılar, Çin'de ayaklandı

Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletinde yaşayan Afrikalı göçmenler, Çin polisi tarafından gözaltına alınan bir Nijeryalı’nın şaibeli şekilde ölmesini protesto etti.

Eyaletin merkezi Guangzhou'da dün yapılan gösteride trafik iki saat boyunca durdu.

Resmi Xinhua haber ajansı, Guangzhou Kamu Güvenliği bürosundan bir yetkiliye dayanarak, Afrikalı göçmenin polis karakolunda aniden bilincini kaybettiği ve bütün tıbbi müdahalelere rağmen kurtarılamadığını duyurdu.

Ajansın haberinde, polisinin ölüm olayını soruşturmaya başladığı belirtildi. Haberde, yabancılardan Çin yasalarına uymaları ve kamu düzenini bozmamalarını istediği ifade edildi.

Nijeryalı olduğu söylenen Afrikalı göçmen, bir yere gitmek için elektrikli bisiklete binmiş ancak taşıma ücreti konusunda sürücüyle tartışmış ve kavga etmişti. Polis olayın ardından Nijeryalıyı sorgulanmak üzere karakola götürmüştü.

Pekin yönetimi Mayıs ayının sonlarında şehirde illegal olarak yaşayıp çalışanları ülkeden çıkarmak için 100 günlük bir kampanya başlatmıştı. Ülkedeki yabancılar üzerinde kontrollerini arttıran Çin polisi, özellikle vizeleri sıkı takibe almıştı.
Ülkede yabancılar aleyhinde Çin’in devlet medyasında haberler yapılmış ve bu durum tepki çekmişti.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?