banner15

Ahıska Türkleri teravihleri topluca evlerde kılıyor

Kazakistan'da Ahıska Türkleri, Ramazan süresince her gün bir evde iftar sofrası kuruyor ve köyde cami olmadığı için teravih namazını sırasıyla bir evde topluca kılıyor

Ahıska Türkleri teravihleri topluca evlerde kılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kazakistan'ın güneyine düşen Jambul eyaletindeki Ahıska Türklerinin yaşadığı bir köyde cami olmadığı için teravih namazı sırasıyla bir evde topluca kılınıyor.

Çu kentinin Tölebi ilçesine bağlı, Ahıska Türklerinin yaşadığı dört köyden biri olan Telman'da Ramazan ayında köylüler arasında sıkı bir işbirliği göze çarpıyor.

Kutsal Ramazan süresince her gün bir evde iftar sofrası kuruluyor. Telman köyünde küçükten büyüğe oruç tutan Ahıska Türkleri, iftarını açtıkları evde imamın vaazını dinliyor, daha sonra teravih namazı için saf tutuyor. Namazın ardından Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okunuyor.

Bölgede sıcaklık 40 derecenin üzerinde seyrederken, iftar su ile açılıyor. İftar sofrasına çeşitli çorbalar ve Ahıskalılara özgü hamurlu ve bol etli "hınkal" yemeğinin yanı sıra çeşit çeşit ekmek ve tatlılar hazırlanıyor.

Kadınlar hınkalı büyük kazanlarda pişiriyor. Hınkal adlı hamurlu yemek, Türkiye'de ev mantısına benziyor.

Telman köyünde evde kurulan iftar sofrasına daha çok dedeler ve ninelerin katıldığı dikkat çekiyor. İftar yemeğinin ardından mutlaka Kur'an-ı Kerim imam ve dedeler tarafından okunuyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 15:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35