banner15

Ahmedinecad Tacikistan'da

Tacikistan'a ziyarette bulunan İran Lideri, hidroelektrik santrali açtı ve üç anlaşma imzaladı

Ahmedinecad Tacikistan'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan'da çalışma ziyaretinde bulunan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Devlet Başkanı İmamali Rahman ile Sangtud-2 hidroelektrik santralin birinci etabının açılışını yaptı.

Bağımsız Devletler Topluluğu'na üye ülke devlet başkanlarından sonra İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı ağırlayan Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, santralin ülkesinin elektrik enerji ihtiyacının karşılanması açısından önemli olduğunu kaydetti. 2006 yılında temeli atılan santralin Tacikistan ile İran'ın ortaklaşa çabalarıyla inşa edildiğini belirten Rahman, Tacikistan'ın bağımsızlığının 20.yıldönümünü kutladığı günlerde böylesi bir projenin hizmete açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tacik lider, santralin tam kapasiteye ulaştığında ülke genelinde elektrik enerji üretiminin 1 milyar kilovatt/saat artacağını ifade etti. 

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, bu yılın sonuna kadar santralin tam kapasitede çalışmaya başlayacağını söyledi. Bu projenin İran ile Tacikistan arasındaki sıkı işbirliğinin bir örneğini teşkil ettiğini belirten Ahmedinejad, "İran ve Tacikistan birbirinden uzak olamaz ve her zaman her alanda işbirliğimizi geliştirmek için çaba göstereceğiz." diye konuştu. 

Duşanbe temasları kapsamında Zarafşan nehri kıyısında yine bir santralin inşaatılan ilişkin anlaşma imzaladıklarını belirten Ahmedinejad, hidroelektrik santrallerinin bölgede su rejimini etkilemeyeceğinin altını çizdi. 

İran tarafından inşa edilen Sangtud-2 hidroelektrik santraline 220 MW gücündeki iki santral monte edildi. 220 milyon dolara mal olan projenin 180 milyonu İran ve 40 milyonu Tacikistan tarafından karşılandı. 

Başkent Duşanbe'nin 120 kilometre güneydoğusunda yer alan santral 12 yıl İran tarafından işletilecek. Daha sonra Tacikistan'a teslim edilecek. 

ÜÇ ANLAŞMA İMZALANDI

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Duşanbe temasları kapsamında üç anlaşma imza atıldı. Ahmedinejad ile Rahman ortak bildiriye imza atarken, enerji bakanlıkları arasında işbirliği anlaşması ve İstiklol (İstiklal) tünelinin inşaatının tamamlanmasına yönelik anlaşma imzalandı. İran ile Tacikistan arasında 130 MW gücünde hidroelektrik santralin inşaatına ilişkin de anlaşma sağlandı. 

Tacikistan'da Temmuz 2009 tarihinde Sangtud-1 hidroelektrik santrali devreye alınmıştı. Rusya ve Tacikistan'ın birlikte inşa ettikleri bölgenin en büyük projelerden biri olan hidroelektrik santralin kapasitesi her biri 167,5 MW gücünde dört ayrı santralden oluşuyor. Toplam 670 MW kapasitesinde olan santral, başkent Duşanbe'nin 160 kilometre güneyinde kurulmuştu.

Tacikistan, elektrik enerji ihtiyacını hidroelektrik santrallerden karşılıyor. Orta Asya'nın önemli su kaynakların sahip olan Tacikistan, buna rağmen kış aylarında elektrik sıkıntısı çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 09:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35