Ahmedinecad ve Karzai Tacikistan'da

Afganistan lideri Karzai ve İran lidweri Ahmedinecad nevruz kutlamaları için Tacikistan'a gitti

Ahmedinecad ve Karzai Tacikistan'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, uluslararası koalisyon güçlerinin Afganistan'dan geri çekilmesinden sonra da bu ülkenin yardıma ihtiyacı olduğunu belirtti.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Duşanbe'de düzenlenecek Nevruz Bayramı kutlamaları ile Afganistan konulu Bölgesel Ekonomik İşbirliği (RECCA) 5. Konferansına katılmak üzere Tacikistan'a geldi. Karzai ile dün akşam bir araya gelen Cumhurbaşkanı Rahman, uluslararası koalisyon güçlerinin Afganistan'dan geri çekilmesinden sonra da bu ülkenin yardıma ihtiyacı olduğunu belirterek, "Uluslararası kamuoyunun 2014 yılından sonra da Afganistan'a yardım etmesi gerekiyor" diye konuştu.

Rahman, ülkesinin de imkanları çerçevesinde Afganistan'da siyasi istikrar ve sosyal-ekonomik kalkınmanın sağlanması için elinden gelen tüm yardımı yapacağını kaydederek, Tacikistan'ın ayrıca, Afganistan'daki hidroelektrik santral inşaat projelerinde faal yer alabileceğini vurguladı.

Karzai de son 6 yılda iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 40 kat artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, sadece 2011 yılında iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 2 kat artışla 200 milyon dolara ulaştığını ve bu rakamın 2012 yılında 300 milyon dolara ulaşmasını umut ettiklerini belirtti.

Görüşme sırasında, iki ülke arasındaki ilişkilerin durumu ve perspektifleriyle tarafları ilgilendiren bölgesel güvenlik ve diğer konular gözden geçirilirken, iki ülke arasında kurulması planlanan demiryolu hattı ile Tacik elektriğinin Afganistan ve Pakistan'a ihracatını öngören elektrik hattı inşaatı projelerinin ağırlıklı olarak ele alındığı bildirildi.

Bugün başkent Duşanbe'de İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmadinejad, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karazai, Pakistan Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari ve İmamali Rahman'ın katılacağı uluslararası Nevruz Bayramı kutlamaları düzenlenecek.

Kutlamaların ardından Ahmedinejad, Karzai ve Rahman arasında 3'lü görüşmeler, Pakistan Devlet Başkanı Zerdari'nin de katılımıyla 4'lü görüşmeler gerçekleştirilecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2012, 10:52
banner53
YORUM EKLE

banner39