banner39

Airasia uçağını kaza anına kadar yardımcı pilot kullanmış

Endonezya’dan Singapur’a giderken Cava Denizi üzerinde irtibatı kesilen AirAsia uçağını pilot yerine yardımcı pilot Remi Emmanuel Plesel tarafından kullanıldığı açıklandı.

Asya 29.01.2015, 18:24 29.01.2015, 18:24
Airasia uçağını kaza anına kadar yardımcı pilot kullanmış

Endonezya’nın Surabaya Adası’ndan Singapur’a gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra irtibatı kesilen AirAsia uçağının yardımcı pilot tarafından kullanıldığı ortaya çıktı. Endonezya Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurumu tarafından yapılan açıklamada, 28 Aralık ayında Endonezya- Singapur seferini gerçekleştirmek üzere havalanan uçağın yardımcı pilot Remi Emmanuel Plesel tarafından kullanıldığını bildirildi.

Açıklamada, uçağın yaklaşık 12 bin kilometre yüksekliğe ulaştığı kaydedilerek, yaklaşık 30 saniye dik bir şekilde havalandığını belirtildi. Uçağın kara kutusundan alınan bilgiler dahilinde uçağın hız kaybettiğini gösteren alarm ışığının yandığını da ifade edilirken, uçağın kaza yaptığı ana kadar yükselmeye devam ettiği bildirildi.

Arama kurtarma çalışmaları kapsamında 162 yolcusu bulunan uçakta, 72 cansız bedene ulaşılırken 90 cansız bedenin ise halen bulunamadığı kaydedildi.

MALEZYA SVİL HAVACILIK DAİRESİ, KAYIP UÇAĞIN DURUMUNU "KAZA" DİYE İLAN ETTİ

Malezya Sivil Havacılık Dairesi, geçen yıl mart ayında Hint Okyanusu üzerinde kaybolan Malezya uçağıyla ilgili durumu "kaza" olarak nitelendirdi.

Malezya Sivil Havacılık Dairesi Genel Müdürü Azharuddin Abdülrahman, 8 Mart 2014 tarihinde kaybolan ve Hint Okyanusu'nun güneyinde düştüğü sanılan Malezya Havayolları'na ait MH370 sefer sayılı uçakla ilgili durumu "kaza" olarak ilan etti ve uçaktaki 239 kişinin ölmüş olduğunun varsayıldığını açıkladı. "Kaza" ilanı, tazminat taleplerinin önündeki yasal engeli kaldırmış oldu.

Abdülrahman, Malezya televizyonunda yayınlanan mesajında, Kuala Lumpur-Pekin seferini yaparken kaybolan uçağı arama çalışmalarının "öncelikleri olmayı sürdürdüğünü" belirterek, ülkesinin yanı sıra Çin ve Avustralya'nın arama çalışmalarında masraftan kaçınmadığını sözlerine ekledi.

Azharuddin Abdülrahman, "327 gün sonra ve eldeki tüm veriler ile daha önce sözü edilen koşullar esas alındığında, tanımlanan bölgede hayatta kalmasının ihtimal dışı" olduğunu ifade ederek, kurbanların ailelerine başsağlığı diledi.

Boeing 777 tipi uçak ile Kuala Lumpur'dan havalandıktan bir saat sonra irtibat kesilmişti. Önce Güney Çin Denizi'nde aranan uçağın izine rastlanmamıştı. Dört ay kesintiye uğrayan arama çalışmaları daha gelişmiş deniz radarıyla ekim ayında Hint Okyanusu'nda başlatılmıştı. Uydu verilerinden yola çıkan yetkililer, uçağın orjinal rotasından çıktığına ve Hint Okyanusu'nun güney ucunda düştüğüne inanıyor.

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
13
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?