banner15

Aliyev istihbaratta yeni yapılanmaya gidiyor

Azerbaycan’da istihbarat birimine operasyonlar devam ediyor. Devlet Başkanı Aliyev, son olarak 15 gün önce Milli Güvenlik Bakanı Mahmudov'u görevden almıştı; bu görevden alma, "Sovyet döneminden kalma istihbaratta yeniden yapılanmaya gidiş" olarak yorumlanıyor

Aliyev istihbaratta yeni yapılanmaya gidiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev yurt dışı ziyaretinden döner dönmez ani bir karara imza atarak en yakın isimlerinden Milli Güvenlik Bakanı Eldar Mahmudov’un görevine son verdi. İlham Aliyev’in başkanlık dönemi içerisinde babasının tayin ettiği bakanların önemli bir kısmını görevde bırakmış, en önemlisi ise iktidarın kilit ismi olarak bilinen devlet başkanlık biriminin başkanı Ramiz Mehdiyev ile devam kararı almıştı.

Ancak eski SSCB ülkelerinin milli istihbarat birimlerinin yüzde yüze yakın bir etkisi olduğu göz önünde tutulduğu zaman İlham Aliyev çoğunluğu Sovyet döneminden kalma istihbaratçıların görevine son verdi. Bununla da yeni bir yapılanmaya gitmiş oldu.

Son 12 yıl içerisinde Milli Güvenlik Bakanlığı ve bakan Eldar Mahmudov çeşitli dönemler sayısız operasyonlara imza attı ve zaman zaman bizzat devlet başkanı tarafından ulusal televizyon kanallarının da katılımı ile ödüllendirildi.

Devlet başkanının güvenini kazanmış kilit aktörlerden birisinin aleyhinde ortaya atılan iddialar ise yaşanan olayların – kamuoyundan saklı tutulan – vehametini ortaya koyuyor.

Sonun başlangıcı diyebileceğimiz süreç Azerbaycan’ın Avrupa Oyunlarına ev sahipliği yapma kararı alması ile beraber hızlanmaya başladı. Aliyev iktidarı hem Avrupa Oyunlarına ev sahipliği yapıyor hem de çeşitli alanlardaki muhalifler üzerindeki baskısını artırmağa başlıyordu. Rusya ile daha da yakınlaşma stratejisi batılı ülkeler tarafından insan hakları ihlallerinin yapıldığına dair eleştirilerin artması Bakü yönetimini batı ile ilişkilerinin kopma noktasına gelmesine neden oldu.

Petrol fiyatlarında yaşanan değişim bütçe üzerinde olumsuz etkilerini devam ettirmenin yanı sıra Avrupa Oyunlarına yapılan harcamaların karşılanamaz boyutlarda olduğu ortaya çıkmış oldu. Çeşitli iddialara göre oyunların düzenlenmesi için 6-7 milyar euronun üzerinde bir harcama yapıldı.

Harcamanın karşılanabilmesi içinse iş adamları üzerinde baskılar vergi birimleri ve emniyet birimleri tarafından artırıldı. Azerbaycan’da iş adamlarının aynı zamanda devletin en yüksek temsilcileri olduğu bilindiği için bu sürecin iç hesaplaşmağa dönüşmesi kaçınılmazdı. Basına yansıyan haberlere göre ülkenin en önemli projelerini yürüten şahıslar gözaltına alındı ve bankalardan aldıkları milyarlarca dolar kredinin geri ödenilmesi talep edildi.

AĞIR SUÇLAMALAR

İstihbarat generallerinin gözaltına alınma sürecinin devam etmesi ile beraber bu şahıslarla ilgili iddialar da ardı arası kesilmeden çeşitli kanalların aracılığıyla kamuoyuna duyurulmağa devam ediyor.

1-   Medyaya yansıyan en önemli iddialardan birisi eski bakan ve yakınlarının içerisinde devlet başkanının da olduğu üst düzey devlet yetkilileri ve aydınların telefon görüşmelerinin dinlenmesi.

2-   İstihbarat temsilcilerinin rüşvet aldıkları, işgence yaptıkları ve kendi çıkarları doğrultusunda aşırı grupları- bunların içerisinde Vahabilerin de olduğu öne sürülüyor – kullandıkları ifade ediliyor.

3-   Mahmudov’un “darbe girişimine” hazırlık içerisinde olduğuna dair iddialar da ortaya atılıyor. İddiaya göre çeşitli kanallarla siyasi ve dini muhaliflere karşı etkisini en üst düzeye çıkarmış bakan ve çevreleri bu gücünü başkanlık birimine karşı da kullanmağa başlamıştı.

Ülkenin en etkili birimi hakkında vahim iddiaların ortaya atılmasına rağmen resmi kanalların bu konuda henüz geniş bir değerlendirmelerde bulunmaması da dikkat çekiyor. Meclis seçiminin tamamlanmasından sonra sürecin devam edeceği ve diğer birimleri da kapsayabileceğine dair tahminler ise daha da güç kazanıyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 11:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35