banner15

Aliyev'in 'Türk dizileri' korkusu

Azerbaycan'da Türk dizilerine yönelik ambargonun, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in, “İslamcılık” korkusundan ve dizilerde kadınların başörtüsüyle gösterilmesinin, kendilerini rahatsız ettiği belirtildi.

Aliyev'in 'Türk dizileri' korkusu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Azerbaycan'da Türk dizilerinin yasaklanma nedeninin, bugüne kadar açıklanandan farklı olduğu ortaya çıktı.

2008 yılı sonunda, Azerbaycan’ın RTÜK benzeri kurumu Milli Radyo Televizyon Şûrası, “televizyonlarda dizi, film ve programların Azerbaycan Türkçesi’nde yayımlanması” kararı almış, Türk dizilerini de bundan muaf tutmamıştı. Özel televizyon yetkilileri de, Türkiye Türkçesiyle ilgili konunun net olmadığına işaret edip, durum açıklığa kavuşturuluncaya dek Türk dizilerinin yayımlanmayacağını duyurmuştu.

Hürriyet'in haberine göre WikiLeaks’te yayımlanan yeni belgeler, Türk dizilerine yönelik ambargonun kaynağının, doğrudan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev olduğunu gösterirken, esas nedeninse başörtüsü sorunu olduğunu kanıtladı. ABD Bakü Büyükelçiliği’nce hazırlanan 23 Ocak 2009 tarihli kriptoda, ABD’li yetkiliyle Aliyev arasında yapılan görüşmenin özetine yer veriliyor.

BAŞÖRTÜSÜNDEN RAHATSIZIZ

Aliyev bu görüşmede, Türk dizilerine yönelik ambargonun, “İslamcılık” korkusundan kaynaklandığını söyleyerek, dizilerde kadınların başörtüsüyle gösterilmesinin, kendilerini rahatsız ettiğini aktarıyor. Belgede, Aliyev’in şu sözlerine doğrudan atıf yapılıyor: “İranlılar, kadınlarını kapatırken gülüyoruz; ama insanlar, Türklerin de kadınlarını kapattıklarını görürse bu ciddiye alınabilir.” Aynı belgeye göre Aliyev, televizyon yöneticilerinden “gayrıresmi bir istek”te bulunarak, bundan sonra yayınlara başörtülü kadınların davet edilmemesini talep etmiş.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2011, 14:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rota.Sakarya
Rota.Sakarya - 8 yıl Önce

Yöneticilerinin ne kadar kardeş olduğu belli değil.Bana göre yöneticiler KARDEŞLİK sözlerini kullansalar da,aslında bunun kafiyesi olan eylemi yani KAL...LİK yapıyorlar.Atasözümüz "katranı kaynatsan da olmaz ki şeker,cinsini şeyttiğim hep cinsine çeker" demişler.SSCB dağılınca hürriyetlerine kavuşan birlik içindeki Türk Asıllı Devletlerin yöneticilerinin tamamı KOMİNİZM DÖNEMİNİN ARTIKLARI idi.

banner39

banner36

banner37

banner35