banner15

Alman bakan Özbekistan'ı İnsan Hakları konusunda uyardı

AGİT geçici başkanı ve Almanya Dışişleri Bakanı, Özbek hükümetini insan hakları ihlalleri konusunda iyileştirmeye davet etti

Alman bakan Özbekistan'ı İnsan Hakları konusunda uyardı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov 30 Mart tarihinde Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüştükten sonra Özbek-Alman işbirliğinin gelişmesinden memnuniyetini dile getirdi.

BBC Özbek servisi Almanya’nın “Deutsche Welle” gazetesini kaynak göstererek, Frank-Walter Steinmeier’in Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’u ülkesinde insan hakları durumunu iyileştirme çağrısında bulunduğunu bildirdi.

Steinmeier, Almanya’nın Taşkent hükümeti ile bu ülkedeki iç siyaseti konusunda açık diyalogdan yana olduğunu açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanı ve AGİT geçici başkanı Frank-Walter Steinmeier, Orta Asya'daki üç ülke turu kapsamında Taşkent'te gelerek Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Özbekistan meclisi milletvekilleri ile görüştü.

Özbekistan devlet televizyon kanalında yapılan programda, iki ülke arasındaki kültürel ve insani işbirliği, ortak eğitim projelerinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuların değerlendirilmesi yapıldı.

Kerimov hükümetine eleştirel yaklaşan Uzmetronom.com sayfası, bu görüşmelerde insani konuların öne alındığını, siyasi, sivil ve dini özgürlüklerin toplantının ana konusu olduğunu, ancak Taşkent hükümetinin AGİT geçici başkanı ile ikili ilişkilerin güçlendirilmesini ana konu olarak sunmasının gerçekleri yansıtmadığını bildirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Taşkent’ten sonra Frank-Walter Steinmeier Kırgızistan ve Tacikistan’ı da ziyaret edecek.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 15:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48