banner39

Almanya Milli Görüş`ten Merkel`e tepki

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) derneği, Almanya Başbakanı Merkel`in ülkedeki Müslümanlar hakkındaki açıklamalarına tepki gösterdi.

Asya 06.10.2010, 02:01 06.10.2010, 07:41
Almanya Milli Görüş`ten Merkel`e tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) derneği, Almanya Başbakanı Angela Merkel`in Almanya`daki Müslümanlar hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle eleştirdi.

Merkezi Almanya`da bulunan IGMG`den yapılan yazılı açıklamada, IGMG Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü, Merkel`in, eski Eyalet Başbakanlarından Roland Koch`un "Muhafazakar" adlı yeni kitabının tanıtımı esnasında Almanya`daki Müslümanlarla ilgili açıklamalarını esefle karşıladıklarını belirtti.

Üçüncü, Merkel`in bu çıkışıyla, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff`un kültürel çeşitliliğe değer verilmesi yönündeki açıklamasının üzerinden yirmi dört saat bile geçmeden, olumsuz bir tavır sergilediğini ifade etti.

Genel Sekreter Üçüncü şunları kaydetti:

"Wulff, Almanya`daki kültürel çeşitliliğe değer verilmesi ve özellikle de göçmenlere yönelik önyargı ve dışlamaların toplumda kök salmasına izin vermeme çağrısında bulunurken, Bayan Merkel ne yazık ki tam da bu önyargıları muhafazakarlığının altını çizmek için kullanmıştır.

Sayın Merkel, `Almanya`daki İslam`ın imajını şeriat, kadın ve erkek arasındaki eşitsizlik, namus cinayetleri gibi bir dizi konu belirliyor` derken, sözde muhafazakarlıklarını belirginleştirme maksadıyla İslam ve Müslümanlarla ilgili basmakalıp yargılar ve hiçbir haklı gerekçeye dayanmayan genellemeler yoluyla bu imajın oluşmasında çaba içinde olanların, mensubu olduğu partinin saflarından kişiler olduğunu unutmaktadır."

Üçüncü, Müslümanlara sürekli olarak temel değerler ve anayasayı kayıtsız şartsız kabul etmeleri çağrısında bulunulmasının, onlara karşı mevcut önyargıları güçlendirdiğini, bu türden açıklamaların Müslümanların anayasayı kabulleri konusundaki şüpheleri beslediğini ve böylece Almanya`da Müslüman karşıtı havayı körüklediğini kaydetti.

Oğuz Üçüncü, Merkel`in açıklamalarının, Almanya`daki muhafazakarların entelektüel seviyesine örnek teşkil ettiğini de vurguladı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü