banner15

Almanya'da imamlara pizza şoku

Almanya'da Goethe Enstitüsü'nün imamlara Almanca eğitimi için hazırladığı program nedeniyle verilen kokteylde ikram edilen pizzalarda domuz eti bulunması şok etkisi yarattı.

Almanya'da imamlara pizza şoku

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sabah gazetesi yazarı Yavuz Donat'ın dünkü köşesinde aktardığına göre, imamların Almanca eğitimi programı öncesi tanıtım için bir kokteyl düzenlendi. Kokteyle Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı da katıldı. Ancak kokteyl sırasında bir Türk gazeteci, ikram edilen pizzalarda domuz eti olup olmadığını sorduğu Alman garsondan "var" cevabını alınca ortalık karıştı.

İçinde domuz eti bulunan pizzalar servisten kaldırılırken, Türk yetkililer sorumlunun Alman İçişleri Bakanlığı veya Hessen Eyalet Uyum Bakanlığı olmadığını dile getirdi. Sorumlu olduğu belirtilen Goethe Enstitüsü de yazılı bir açıklama yaparak özür diledi.

Tembih edildi ama...

Donat'ın anlatımına göre kokteyl için bir İtalyan lokantası ile anlaşma yapıldı. İkramda kesinlikle domuz eti kullanılmaması ve içki servisi yapılmaması da tembih edildi. Ancak lokanta bu konuda gerekli titizliği göstermedi.

Donat yazısının sonunda da şu ifadeleri kullandı: "Neyse, olan olmuş bir kere... Şimdi bizimkilerin tartıştıkları konu 'Domuz etli pizzanın günahı kimin boynuna? Bilmeden yiyen imamların mı, yoksa gerekli özeni göstermeyen lokantacı İtalyanlar'ın mı?"

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2010, 10:13
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48