Almanya'dan Hindistan'a Keşmir rüşveti

Almanya'nın resmi orkestrasının Keşmir'de düzenleyeceği konser, AB'nin Hindistan'da yapacağı yatırımların rüşveti olarak değerlendiriliyor

Almanya'dan Hindistan'a Keşmir rüşveti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'nın Bavyera Devlet Orkestrası, Bombay doğumlu meşhur Hintli şef Zubin Mehta yönetiminde Keşmir'in Srinagar şehrinde bir konser verecek. Çoğunluğu Almanya'nın Hindistan büyükelçisi Michael Steiner ve elçilik personelinin yakınları olan dünyanın çeşitli yerlerinden bin 500 kişi konseri izleyecek.

Keşmir halkından 7 Eylül 2013 Cumartesi günü düzenlenecek gösteriye karşı çeşitli tepkiler geliyor.  Muhalefet liderlerinden Seyid Ali Şah Geylani Cumartesi günü için genel grev çağrısında bulundu. Keşmir Sivil Toplum Koalisyonu ise konser esnasında protesto düzenleyeceğini açıkladı. Jammu ve Keşmir Öğrenci Birliği de konsere karşı olduğunu açıkladı. Çeşitli silahlı direniş örgütleri de uyarılarda bulundu.

Bölge halkının muhalefetine rağmen Almanya'nın bu konseri düzenlemekteki amacının ünlü bir orkestra şefinin sık sık dile getirdiği bir hayalinin gerçekleşmesine yardımcı olma durumundan öte bir şey olduğu savunuluyor. Bölge uzmanları, bu faaliyetin arkasındaki gerçek motifi Almanya ve AB -Hindistan ilişkilerinde aramak gerektiğini belirtiyor. Uzmanlara göre Keşmir, Almanya ve AB için Güney Asya'daki son çözülmemiş sorunun adresi ve resmi olarak ihtilaflı bölge olarak değerlendiriliyor. Bazı yorumculara göre ise bu konser Hindistan'ın Keşmir üzerindeki hakimiyetinin, Hindistan'daki en yüksek temsilcisi aracılığıyla Almanya tarafından sessizce meşru kılınması çabasından ibaret.

Bölgenin tanınmış insan hakları aktivistlerinden ve yazar Gautam Navlakha, Almanya ve Hindistan'ı bu konseri düzenlemekle, Keşmir'de her şeyin yolunda gittiği mesajını vererek bütün dünyanın gözünü boyamakla suçladı. Bu tip konserlerin belli bir amaçla düzenlendiğini belirten Navlakha, Hindistan'ın Alman yardımıyla, müziği alet ederek bütün dünyayı aldatmakta olduğunu söyledi. Hindistan'ın Keşmir'de sebep olduğu kıyımları ve insan hakları ihlallerini hiçbir şeyin unutturamayacağını kaydeden aktivist, Almanya ve AB gözlerini Hindistan pazarına diktiğini, büyük miktarda yatırımlara hazırlandığını ve bu nedenle Hindistan'dan daha büyük yatırım kolaylıkları elde etmek için ülkenin Keşmir odaklı negatif imajını düzeltmeye çalıştığını savundu.

Almanya'nın bölgedeki büyükelçisi ise konserin Keşmir halkı için düzenlendiğini iddia ediyor. Ancak bu konser ne halka açık ne de halktan kimseye bedava bilet sağlanmış durumda. Ayrıca, Keşmir halkının konser yerinden 9 kilometre uzakta tutulması öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 17:03
banner53
YORUM EKLE

banner39