banner39

Amerika 'Hakkani lideri'ni vurdu

Amerikan insansız hava araçlarının Pakistan'a düzenlediği saldırıda Hakkani örgütünün üst düzey bir sorumlusunun öldürüldüğü açıklandı

Asya 13.10.2011, 12:20 13.10.2011, 14:00
Amerika 'Hakkani lideri'ni vurdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan insansız hava araçlarının Pakistan'ın Kuzey Veziristan bölgesinde düzenlediği saldırıda Taliban bağlantılı Hakkani örgütünün üst düzey bir sorumlusunun öldürüldüğü bildirildi.

İstihbarat yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Veziristan'daki Dande Darpakhel köyüne düzenlenen insansız uçak saldırısında öldürülen militanlar arasında örgütün operasyon sorumlusu 33 yaşındaki Celil Hakkani'nin de bulunduğu belirtildi.

Yetkililer, Celil Hakkani'nin, örgütün lideri Sirac Hakkani'nin çok güvendiği bir yardımcısı olduğunu ve örgütün iletişim ağını yönettiğini kaydetti.

Pakistan televizyonlarının bölgedeki güvenlik kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Amerikan insansız uçaklarının saldırısında en az 6 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirilmişti. Saldırı, resmi kaynaklar tarafından da doğrulanmıştı.

ABD'nin Afganistan'daki en büyük güvenlik tehditlerinden biri olarak kabul ettiği Hakkani'nin, Pakistan istihbarat teşkilatıyla bağlantısı olduğu da iddia edilmişti. ABD'nin eski Genelkurmay Başkanı Mike Mullen, Hakkani'nin Pakistan istihbarat teşkilatının bir kolu olduğuna dair bilgilerin bulunduğunu öne sürmüştü.

ABD'nin Pakistan ve Afganistan Özel Temsilcisi Marc Grossman bir dizi temas için Pakistan'ın başkenti İslamabad'da bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?