Andicanlılar öldürülen genci protesto etti

Andicanlılar 17 yaşındaki bir çocuğun dövülerek öldürülmesini protesto etti

Asya 06.02.2016, 13:36 06.02.2016, 13:36
Andicanlılar öldürülen genci protesto etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'ın Andican şehrinin Ulugnor ilçesi Uçkuprik köyünde yaşayan 17 yaşındaki Tahir isimle gencin geçen hafta Andiсanbalık kültür balık yetiştirme derneği korumaları tarafından döverek öldürülmesi üzerine halk protesto gösterisi düzenledi.

Azadlık radyosunun haberine göre, dernek görevlileri gencin balık hırsızlığı için geldiğinde suda boğularak öldüğünü iddia etti. Olayı haber alan Uçkuprik köyünden yüze yakın kişi katillerin bulunması ve cezalandırılmasını talep ederek, bir protesto gösterisi düzenledi.

Radyoya ismini açıklamadan konuşan yerli halktan biri olay hakkında şunları anlattı:

"Çocuğun ölümü köy insanlarını çok kızdırdı. Çoğunluğu kadınlardan ve çocuklardan oluşan yüze yakın kişi dernek korumalarının cezalandırılmasını talep etti. Köye hükümet yetkilileri ve polisler geldiler. Vali yardımcısı olayın araştırılacağını ve gerçeğin ortaya çıkarılacağını söyledikten sonra akşam saatlerinde insanlar dağıldılar”

Ulugnor ilçesi emniyet müdürlüğü isminin açıklanmaması şartı ile 17 yaşındaki çocuğun ölümünü doğruladı. Olayın savcılık tarafından araştırıldığını söyleyerek, daha fazla bilgi vermekten kaçındı.

Uchkuprik köy sakinleri, yetkililerin çocuğun ölümünde dernek korumalarını suçsuz göstermek için çabaladıklarını savundu. Yerli halktan biri, "Bu kültür balığı gölü tesisçileri çok yetkili insanlardır. Onlar bu olayı kapatma gücüne sahipler. Onlara göre, genç suda uzak kaldığı için boğularak ölmüş. Ancak onun vücudunda açık darp izleri vardı. Tıbbı araştırma da yanlış sonuç verebilir. Bundan dolayı köy halkı protesto yöntemine başvurdu” açıklamasını yaptı.

Radyo muhabirleri olay hakkında bilgi almak istedikleri Ulugnor ilçesi savcılığı vekillerine ulaşamadı.

Özbekistan’daki İslam Kerimov dikte rejiminde halka hiçbir nedenle protesto gösterisi yapma izni verilmiyor. Ancak son zamanlarda rejimin giderek artan baskısı, ekonomik zorluklar ve adaletsizliklere karşı Özbekler arasında protesto gösterileri artıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?