APEC Zirvesi'nden 'Serbest Ticaret Bölgesi' çıktı

Pekin'de düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ekonomi Liderleri Zirvesi'nde, Asya Pasifik Serbest Ticaret Bölgesi'nin kurulmasının desteklenmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

APEC Zirvesi'nden 'Serbest Ticaret Bölgesi' çıktı

Zirvede liderler, Asya Pasifik Serbest Ticaret Bölgesi'nin (FTAAP) kurulması için yol haritası çıkarılması ve desteklenmesi konusunda fikir birliğine vardı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, zirvenin ardından APEC üyesi ülke liderlerinin ekonomik entegrasyon ve inovasyon konularında fikir birliğine vardığını ve Asya-Pasifik Serbest Ticaret Bölgesinin kurulmasını teşvik edecek bir yol haritasının desteklendiğini belirtti.

Şi, FTAAP'ın kurulması kararına ilişkin süreci "tarih kitaplarında yazılacak bir karar" olarak niteleyerek, bunun Serbest Ticaret Bölgesi'nin gerçekleşmesi yönünde atılan tarihi bir adım olduğunu söyledi.

Kararın Pasifik bölgesine yeni ve daha yüksek seviyede bir entegrasyon getireceğini dile getiren Şi, APEC üyeleri ve bölgenin büyümesine yeni bir enerji getireceğini ifade etti.

Toplantılarda kapsamlı ve önemli konularda mutabakat sağlandığının altını çizen Şi, beklenen hedeflere ulaşılmasından ötürü tüm tarafların memnuniyet duyduğunu aktardı. Şi, varılan mutabakatların eyleme geçirilmesinin önemini vurgulayarak, üye ülke liderleri ile "gerekenleri yaptıklarını" ifade etti.

Diğer yandan Şi ,APEC İş Danışma Konseyi'nde dün yaptığı konuşmada, FTAAP'ın mevcut serbest ticaret düzenlemeleri için tehdit olmadığını ve bölgedeki STA'ların toplayıcısı olabileceğini ifade etmişti

YOLSUZLUKLA MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİ KARARI

Bu arada Zirvede üye ülkeler, sınır ötesi yolsuzlukla mücadele iş birliğini güçlendirmek için kolluk güçleri arasında ağ kurulmasına karar verdi. Bu konunun zirvede ele alınmasının sadece Çin tarafının değil, aynı zamanda ABD tarafının da önerisi olduğu açıklanmıştı.

Toplantılarda üye ülkelerin aralarındaki ticaretin artırılması, hizmet sektörünün geliştirilmesi, kadınların ekonomik hayata entegrasyonu, yolsuzlukla mücadele, devlet yönetimlerinin şeffaflaştırılması, enerji, ekoloji, tarım, kültür, teknoloji gibi birçok alanda iş birliği fırsatları masaya yatırıldı.

Aralarında ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin de bulunduğu 21 ülkeden liderlerin katılımıyla yapılan zirve öncesi, başkent Pekin'de yüksek düzeyli memurlar toplantısı, üye ülke bakanlar toplantısı ve CEO toplantıları yapılmıştı.

Asya-Pasifik Topluluğu arasındaki bağları güçlendirmek amacıyla 1989 yılında kurulan APEC'in üyeleri Avustralya, Brunei, Kanada, Şili, Çin, Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi, Endonezya, Japonya, Güney Kore, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Peru, Filipinler, Rusya, Singapur, Tayvan, Tayland, ABD ve Vietnam olarak sıralanıyor.

Dünya ticaret hacminin yüzde 44'ünü oluşturan örgüt, aynı zamanda dünya gayrisafi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 55'ine ve dünya nüfusunun yüzde 40'ına sahip.

Kaynak:AA

 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2014, 18:50
banner53
YORUM EKLE

banner39