banner39

Arakan katliamlarının arkasındaki örgüt-FOTO

969 Hareketi olarak bilinen örgüt, Myanmar'ın Arakan bölgesinde Müslümanlara karşı yönelen ve katliamlara dönüşen öfkenin başlıca tahrikçisi durumunda...

Asya 02.04.2013, 13:33 02.04.2013, 16:22
Arakan katliamlarının arkasındaki örgüt-FOTO

Gürsel Aksoy / Dünya Bülteni - Haber Merkezi 

Budizm'in Batı ülkelerindeki olumlu ve barışçıl imajına rağmen, Myanmar'ın Arakan bölgesinde süregiden Müslüman katliamlarının arkasında 969 Hareketi adında Budist bir yapılanma var. 969 hareketi Arakan Müslümanlarına karşı uygulanan katliam ve sürgünleri harekete geçiren öfkenin başlıca sorumlularından biri.

Myanmar nüfusunun yaklaşık yüzde beşini oluşturan Arakan Müslümanları Myanmar'ın Çin, Hindistan ve Tayland sınırlarında stratejik bir noktada bulunuyor. Böyle olunca da, Arakan bölgesinin gerekirse baskı ve şiddetle kontrolü ülkedeki askeri cunta ve aşırı milliyetçi Budistlerin baş meşgalesi olmuş durumda. 

ELİ SOPALI RAHİPLER

Milliyetçi eğilime sahip 969 Hareketi, ülkenin en hızlı büyüyen siyasi-sosyal hareketi durumunda. 969 Hareketi'nin liderleri genelde Budist rahiplerden oluşuyor. Hareketin başında ise Wirutha adında bir rahip var. Hareketin adındaki 969 sayısı Buda'nın karakterlerinden alınmış.

Wirathu 2003 yılında Arakan'daki saldırıları tahrik etmekten 25 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Fakat geçen yıl Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein tarafından affedildi. Wirathu şimdilerde Müslümanlara karşı vaaz ve boykot çağrısıyla meşgul.

Rahip Wirathu, verdiği vaazlarda ve konuşmalarında sık sık Müslümanların ülkeyi ele geçirme ve Budizm'i yok etme niyeti taşıdığını iddia ediyor. Wirathu Müslümanların Ortadoğu ülkelerinden para yardımı aldığını ve bu parayı ekonomik hayatta Budistleri ekarte etmek için kullandıklarını da öne sürüyor.

969 Hareketi'nin Arakan'daki Müslüman katliamları için ileri sürebildikleri tek bahane ise 2001 yılında Afganistan'daki Buda heykellerinin Taliban tarafından yıkılması.

ORDU DA 969 HAREKETİ'NE DESTEK VERİYOR 

Öte yandan, Myanmar ordusunun da 969 Hareketi'yle bağlantıları olduğu kaydediliyor. Zira ordu sık sık Müslümanlar aleyhine propaganda yapan 969 vaizlerine göz yumuyor. Zaten askeri cuntayla yönetilen Myanmar'da ordudan habersiz kuş bile uçmuyor. Myanmar ordusu, Arakan'da Müslüman katliamları olurken hep geç kalıyor, iş işten geçtikten sonra duruma el koyuyor.

MÜSLÜMANLARA KARŞI EKONOMİK BOYKOT

Myanmar'da 969 Hareketi'nin amblemi bulunan işyerleri Müslümanlara karşı dolaylı bir tehdit içeriyor. Bu amblemler Budistlerin burada gönül rahatlığıyla alış veriş edebileceği, fakat Müslümanların buradan uzak durması gerektiği anlamına geliyor. Yani 969 amblemleri Müslümanlara karşı ekonomik boykot ve Budistler arasında da dayanışmanın bir parçası.

Diğer yandan, tüm bu olanlar, Sri Lanka'da yaşananlarla büyük benzerlikler taşıyor. Orada da Budist çoğunluk Müslümanlara karşı siyasi, sosyal ve ekonomik baskı uyguluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?