Arakan Müslümanları Facebook’a tepkili

Facebook’un, Arakan’da yaşayan Müslümanlara yönelik nefret söylemi içeren paylaşımları kaldırmakta yavaş davrandığı iddia edildi 

Arakan Müslümanları Facebook’a tepkili

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Arakan Müslümanları, kendilerine yönelik Facebook’ta yayınlanan ırkçı paylaşımların kaldırılmasını istedi. Irkçı paylaşımların Facebook’tan henüz kalkmadığını gören Müslümanlar protesto ile tepkilerini gösterdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook yetkilileri, ırkçı paylaşımları kaldırmaya çalıştıklarını ancak yetersiz kaldıklarını açıkladılar. Geçen aylarda Arakanlı bir Müslümanı bünyelerine kattıklarını da ifade etseler de Arakan halkı açıklamaları tatmin edici bulmadı.

Myanmar ordusunun ve Budist halkın şiddet eylemlerine maruz kalan Arakanlı Müslümanlar, yaptıkları açıklamalarda, ülkelerindeki askeri operasyonlarda onlarca öğretmenin ve dini liderin sistematik ve yaygın taciz, tutuklama ve işkenceye maruz kaldığını belirtiyorlar. 

Bölgedeki Müslüman kimliğin Myanmar yönetimi tarafından sistematik olarak ortadan kaldırılmasına ve ırkçı söylemlere karşı direnç göstermeye çalıştıklarını söylüyorlar.


 

YORUM EKLE

banner39