Arakan Müslümanları reformlardan umutsuz

Myanmar yönetimi reform vaatleri yapsa da hala binlerce Müslüman vatanlarından ayrı yaşıyor. Binlerce Arakan Müslüman başka ülkelerde mülteci olarak yaşıyor

Arakan Müslümanları reformlardan umutsuz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Myanmar yönetimi ülkede çeşitli alanlarda reform adımları atarken; ülkedeki Müslümanlar hala bu ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya.

Myanmar yönetimi geçtiğimiz günlerde reform için çeşitli adımlar atmıştı. Bu adımların bir sonucu olarak sınırlı bir reform sürecine girilmiş ve yaklaşık 450 siyasî mahkum serbest bırakılmıştı.

Ancak uzmanlar Myanmar yönetiminin attığı reform adımlarının yetersiz olduğunu dile getiriyor...

ARAKAN MÜSLÜMANLARI REFORMLARDAN FAYDALANAMIYOR

Myanmar’daki baskıdan kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakan Müslümanları hala baskı altında olduklarını ve reformlardan faydalanamadıklarını dile getiriyor.

Myanmar yönetiminin attığı reform adımlarının yakın gelecekte kendilerini etkilemeyeceğini düşünen 35 yaşındaki Mustak Ahmet, 10 yıl önce hala herhangi bir resmiyeti olmayan Rohingya mülteci kampında yaşıyor.

Mutlak açıklamasında, “Bize yönelik saldırılar hala devam ediyor. Durumumuzda bir gelişme yok,” dedi ve 2010 senesinde gerçekleştirilen seçimlerden umutlu olduklarını; ancak herhangi bir ilerleme olmadığı için şimdi hayal kırıklığına uğradıklarını dile getirdi.

200 BİN KİŞİLİK KAMPTA SADECE 28 BİN KİŞİNİN KİMLİĞİ VAR

Kamp Myanmar’dan topluca kaçarak Bengladeş’e gelen göçmenlerden oluşuyor. Bu kampta yaşayan Müslümanlar Bangladeş’te işe de alınmıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Bürosu (UNHCR)’na göre Bangladeş’teki Rohingyalıların sayısı yaklaşık 200 bin ki bunların sadece 28 bini resmî olarak belgelenmiş ve yardım desteği görüyor. Geri kalan kısmı ise ciddi zorluklar ile karşı karşıya.

Myanmar’ın nüfusu şu an 51 milyon civarında ve Miyanmar halkının yüzde 80’i Budizme inanıyor. Müslüman Arakan halkı ise Budistler tarafından sürekli olarak din değiştirmeye zorlanıyor.

İlk olarak 28 Mart 1942 yılında Minbya şehrine bağlı Çanbilli Köyü’nde başlayan, daha sonra da bütün Arakan’a yayılan Müslümanlara yönelik katliamlarda en az 150 bin Arakanlı hayatını kaybetti.

Bu tarihi katliam esnasında yüz binlerce Arakanlı vatanını terk ederek komşu ülkelere sığındı.

Arakan’da 4 milyon civarında olan Müslüman nüfusun yarısından fazlası bugün öz vatanları dışında, çoğu Bangladeş’teki mülteci kamplarında olmak üzere, Tayland, Malezya, Pakistan, Suudi Arabistan olmak üzere çeşitli ülkelerde mülteci statüsünde son derece zor şartlar altında açlıkla ve salgın hastalıklarla pençeleşerek hayata tutunmaya çalışmakta.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 17:19
YORUM EKLE

banner39