Arakan yine kan ağlıyor-VİDEO

Arakan'da Müslümanların evleri Budistler tarafından ateşe verildi

Arakan yine kan ağlıyor-VİDEO

Myanmar'ın Arakan bölgesinde Müslümanların evlerinin Budistler tarafından ateşe verildiği bildirildi. Ülkenin kuzeybatısında, Müslüman birinin genç bir kıza cinsel saldırıda bulunduğu iddialarının ardından Budist çetelerin Müslümanlara ait çok sayıda ev ve iş yerini yaktığı, olayda ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Polis merkezinin etrafını kuşatan öfkeli kalabalığın, cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen kişinin kendilerine verilmesini istediği, taleplerinin reddedilmesi üzerine ise çoğu Müslümanlara ait 35 ev ile 12 iş yerini ateşe verdiği kaydedildi.

Arakan'da geçtiğimiz aylarda çıkan şiddet olaylarında çoğu Müslüman 250'den fazla kişi hayatını kaybetti, 14 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Evlerinden ayrılanların çoğu hala, gıda, temiz su ve sağlık hizmetinin yetersiz olduğu mülteci kamplarında kalıyor.

ETNİK TEMİZLİK

Arakan bölgesindeki Müslüman nüfusu sistematik olarak katledilmesi 3 Haziran 2012'de başkent Akyab'ta 10 Müslümanın Budistlerce öldürülmesi ile başladı. Yüzlerce Müslüman, baskıları ve cinayetleri protesto edince Myanmar polisi ve fanatikler katliama girişti. 300'ü aşkın Müslüman köyü yakıldı, 1000'in üzerinde insanın canına kıyıldı. Kundaklamalar sonucu 90 bini aşkın kişi de evsiz bırakıldı.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 11:22
banner53
YORUM EKLE

banner39