banner15

Arakan zulmünün ekonomik boyutu-VİDEO

Myanmar yönetimi ve Budistlerin Arakan Müslümanlarına uyguladığı katliam ve zulmün ekonomik bir vechesi de var...

Arakan zulmünün ekonomik boyutu-VİDEO

Myanmar hükümeti tarafından Arakanlı Müslümanlara yapılan zulmü anlamak için, madalyonun diğer tarafına da bakmak gerekiyor. Büyük güçler Güneydoğu Asya'da ekonomik olarak şiddetli bir muharebe yapıyorlar.

48 milyon nüfuslu, zengin yeraltı kaynakları ve ucuz iş gücü ile büyük güçler için gelecek vaad eden ülkeler arasında gösterilen Myanmar'ın, Güneydoğu Asya havzasındaki stratejik önemi de giderek artıyor.

Dünyanın en büyük 10 doğalgaz yatağından birine sahip olan Myanmar'ın petrol rezervi tahminen 3 milyar 200 milyon varil ve ayrıca safir, yakut ve yeni bulunan devasa altın rezervleri ile iş gücünün Çin'den beş kat daha ucuz oluşu, Batılı devletlerin Arakan'da yaşananlara niçin sessiz kaldığını anlatmaya yetiyor.

Asya'nın hâlâ altyapı inşaasına ihtiyacı olan ülkelerinden biri durumundaki Myanmar'ın, gelecek yıllarda Çin, Japonya ve Amerikalı yatırımcıların birbiriyle yarışacağı bir ülke olması ihtimali de, bu "sessizliğin" başka bir sebebi...

Dünyanın Arakanlı Müslümanların yaşadığı katliam ve dramla alakalı sessizliğini halen koruyor olması, umumiyetle ekonomik sebeplere bağlanıyor. Fakat son yıllarda Beyaz Saray'ın Myanmar üzerindeki müeyyideleri hafifletmesi ile Mynmar, Amerikan şirketlerinin uğrak noktası haline geldi.

ÜLKE ÖNEMLİ BİR KORİDOR

Myanmar'ın, Asya'nın iki büyük gücü Çin ve Hindistan arasında tampon konumunda olması, ülkenin jeopolitik açıdan önemini bir kat daha arttırıyor. Yapımına 2009 yılında başlanan Çin ile Myanmar arasındaki boru hatları, sadece Myanmar'nın enerji kaynaklarını Çin'e taşımakla kalmayacak, Myanmar'ı Asya'nın doğusu için önemli bir enerji koridoru haline de getirecek.

Sitve'de yapılacak olan derin deniz limanının Ortadoğu'dan Çin'e giden tankerlerin boşaltma yapacağı bir liman haline getirilerek, Çin'in Malaka Boğazına ve dolayısıyla Singapur ve Malezya'ya olan bağımlılığına alternatif oluşturacak olması, Arakan ile ilgili farklı stratejilerin geliştirildiğine delil teşkil ediyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2013, 15:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35